Ailenin satın alma kararlarında kadının rolü ve Çuvaşistan'da bir uygulama
The woman's role on family purchasing decisions and an application in Chuvashia
  1. Tez No: 211788
  2. Yazar: ELENA PANTELEYMONOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüz hızla degisen ekonomik kosulları ve yogun rekabet ortamı isletmeleri pazarlama çabaları üzerinde daha dikkatli bir biçimde egilmeye itmektedir. Çagdas pazarlama anlayısının odak noktası tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarına göre mal ve hizmet üretmek ve tüketicileri en iyi biçimde tatmin etmektir. Tüketici istek ve ihtiyaçlarındaki degismelere paralel olarak, satısa sunulan mal ve hizmet çesitleri büyük bir hızla artmaktadır. Gerek yurt içi gerekse küresellesmenin sonucu olarak artan rekabet isletmeler için dinamik kosullar yaratmaktadır. Bu da, isletmeleri bu kosulları ve tüketiciyi daha iyi anlamaya ve tüketici yönlü pazarlama çabaları uygulamaya itmektedir. Mal ve hizmetlerin tüketiminde çesitli kararların sekillendigi birimlerden biri de ailedir. Bir ekonomik birim olarak aile, gelirin kazanılması ve harcanmasını sekillendirmenin yanı sıra, üyelerinin tüketimle ilgili degerlerini, normlarını ve standartlarını da ortaya çıkarmaktadır. Sosyo-ekonomik ve teknolojik gelismeler aile içerisindeki rol dagılımını etkileyerek kadının aile içerisindeki konumunu önemli ölçüde degistirmistir. Toplumda ve aile yapısında meydana gelen degisiklikler kadını eskiye oranla daha aktif bir konuma getirmistir. Kadın, satın alma kararlarında hem karar verici olması bakımından hem de etkileyici olması bakımından aile içerisinde önemli bir yer edinmistir. Bu nedenle, ailenin satın alma kararlarında kadının rolünün tespit edilmesi büyük önem tasımaktadır. Bu rollerin belirlenmesi pazarlama faaliyetlerinde etkinlik saglamakta ve ayrıca pazarlamacılara hedef kitle belirlenmesinde de ısık tutmaktadır. Bu arastırmanın temel amacı, ailenin satın alma kararlarında kadının rolünün belirlenmesidir. Farklı alanlardan seçilen mal ve hizmet türlerinde satın alma sürecinin degisik asamalarındaki rol dagılımını ortaya çıkarmaktır. Ayrıca ailenin satın alma kararlarında kadının rolünü farklı demografik ve sosyo-ekonomik özelliklere göre degisik mal ve grupları açısından belirlemektir. Arastırmanın bulguları, seçilen degiskenler açısından kadının rollerinde istatistiksel olarak anlamlı bazı farklılıkların bulundugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today fast changing economical conditions and condensed competition have forced the companies to consider their marketing efforts more carefully. The main focus of the modern marketing approach is to produce goods and services according to the consumers? needs and wants and provide the best satisfaction to them. The varieties of goods and services have changed with the parallel of the changes in consumers? needs and wants. Both increasing domestic and international competitions as a result of globalization have created very dynamic conditions for the companies, which forces the companies to understand the conditions and their consumers well and to apply consumer oriented marketing activities. Family is one of the consumption units that have made a vast variety of decisions on consuming goods and services. In addition to be an economic unit determining the way of earning money and spending it, family determines the values, standards and norms of consumption related behaviors of its members. Socio-economic and technological developments have changed the position of the women in the family by influencing the distribution of the roles in the family. Changes in society and family structures made women more active than before. Now woman has an important position in her family with respect to be both an influencer and decider on purchasing decisions. Therefore, it is very important to determine the role of women in the purchasing decisions of the family. Determining the roles of women will help the companies decide on the target market and direct their marketing efforts more efficiently. The purpose of this study is to determine the role of women in purchasing decisions of the family in different product groups in Chuvashia. In addition, it is aimed to specify the differences of women?s roles in family purchasing decisions with respect to demographic and socio-economic variables. The findings of the study show that there are some statistically significant differences among women with respect to chosen variables.