Bireysel bankacılıkta pazarlama faaliyetleri ve tüketicilerin banka tercihine yönelik kayseri ilinde bir araştırma
Marketing operations in private banking and factors affecting bank preference of consumers a research in the city of Kayseri
  1. Tez No: 211790
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KURTULUŞ KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yasanan ekonomik gelismeler sonucunda ortaya çıkan hukuki düzenlemeler, küresellesme ve artan rekabet ortamı her alanda oldugu gibi bankacılık sektöründe de modern pazarlama anlayısının yer bulmasına neden olmustur. Bankacılık sektöründe modern pazarlama anlayısı dogrultusunda pazarlama faaliyetleri yeniden planlanmıs ve özellikle bireysel bankacılık alanında bu çalısmalar yogunlasmıstır. Ülkemiz bankacılık sektöründe de dünyadaki bu degisikliklere paralel bir süreç yasanmıs ve Türk bankacılık sektöründe klasik pazarlama anlayısının yerini modern pazarlama anlayısı almıstır. Bu anlamda, bankacılık sektöründe yasanan bu dönem çalısmanın temelini olusturmus ve ?bireysel bankacılıkta pazarlama faaliyetleri ve tüketicilerin banka seçiminde etkili olan faktörler? tez konusu olarak belirlenmistir. Çalısmada anket yöntemi kullanılarak birincil veriler toplanmıstır. Verilerin istatistiksel olarak degerlendirilmesi sonucunda, kredi kartları, ATM, düzenli ödeme talimatı tüketiciler tarafından en sık kullanılan bireysel bankacılık ürünleri olarak belirlenmistir. Tüketicilerin banka tercihinde etkili olan faktörler arasında en yüksek degerleri sırasıyla ?bankanın güvenilir olması?, ?bankada uzun kuyruklar olusmayacak sekilde anında hizmet verilmesi? ve ?ATM'lerin yaygın ve hizmet çesidinin fazla olması? faktörleri almıstır. Analiz sonucunda elde edilen merkezi egilim ölçütlerinden aritmetik ortalamaların sıralamaları dikkate alınarak bir degerlendirme yapılacak olunursa, ?yazılı, görsel ve isitsel medyadan yapılan reklam faaliyetleri?, ?internet kaynakları? ve ?müsteri temsilcileri? bilgi edinme kaynaklarının ankete cevap verenler açısından daha sık kullanıldıgı anlasılmaktadır. Son olarak, tüketicilerin çalıstıkları bankayı degistirmelerinde etkili olan faktörler arasında en yüksek degerleri sırasıyla ?sürekli hatalı islemlerle karsılasılması?, ?islemlerde gecikme? ve ?tüketicinin sorunlarına çözüm bulunamaması? faktörleri almıstır.
Özet (Çeviri)
Legal arrangements resulted from economic developments, globalization and increasing competition environment led to become prevalent modern marketing understanding in the banking sector as in other sectors. Marketing operations were re-designed in banking sector in accordance with the modern marketing understanding and these efforts were focused especially on private banking area. Banking sector in Turkey has experienced similar changes as the world experience. Classical marketing approach has left its place to modern marketing approach Research has been conducted and primary data has been collected by using a structured questionaire. Primary data has analysed statistically. The findings reveal that credit cards, ATMs and regular payment order were the most frequently used private banking products. The highest values in the factors that influence bank selection of consumers were seen as the credibility of bank, fast service without waiting long guesses and availability of ATMs. An evaluation of the central tendecy such as values mean values has been done and as a result, advertising facilities, internet resources and consumers representatives were seen as mostly used information gathering resources by consumers. At the end, factors that have an effect on consumers movement from one bank to another are: a) frequent faulty operations, b) delay in operations and c) unsolved consumer complaints.