Sebepsiz zenginleşenin iade borcu
Return obligation of the unjustly enriched
- Tez No: 211791
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalısmada borçlar hukukunun konusunu olusturan borç kaynaklarından biri olan sebepsiz zenginlesme kurumu zenginlesenin iade borcu bakımından incelenmektedir. Bu incelemeyi yapmak bakımından bir ön sorun teskil eden, tasınır mülkiyetinin geçersiz borçlandırıcı isleme ragmen, yalnız tasarruf islemi ile bir baskasına devredilip devredilemeyecegi tartısması üzerinde durulmustur. Sebepsiz zenginlesenin iade borcu incelenirken zenginlesen, iyiniyetlikötüniyetli ayırımına tabi tutulmus ve iade borcunun kapsamı her ikisi bakımından ayrı ayrı irdelenmistir. Son olarak sebepsiz zenginlesme kurumunun iadeyi saglayan diger kurumlarla iliskisine, bu kurumlarla benzerliklerine ve farklılıklarına, zenginlesmenin zenginlesme alacaklısı tarafından ne zamana kadar dava yolu ile ileri sürülebilecegine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, unjust enrichment institution, which is one of the obligation resources that constitute the subject of the law of obligations, is discussed. Unjust enrichment institution is analyzed particularly in view of the return obligation of the unjustly enriched. The argument of whether the movable possession can be signed off or not with only disposition transaction despite illegal charging transaction, which forms a forefront issue in making this discussion, is emphasized. In the analysis of the return obligation of the unjustly enriched, the enriched had been subject to good-faith/badfaith differentiation and the scope of the return obligation had been considered at length for each of them individually. Finally, the relation of unjust enrichment institution with other institutions which ensure return, its similarities and dissimilarities with these institutions, until which time the enrichment can be asserted by the enrichment creditor with litigation, is given herein.