Güney Kore'nin kalkınmasında üniversitelerin ve araştırma kurumlarının rolü
The role of universities and research institutions on the development of south Korea
- Tez No: 211794
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalısmayla kalkınmayı olusturan unsurlar ele alınarak, G. Kore'nin kalkınması baglamında üniversiteler ve arastırma kurumlarının nasıl bir rol üstlendiklerini ortaya koymak amaçlanmıstır. Çalısmada teknoloji, ekonomik büyüme ve kalkınma kavramsal olarak anlatılmıstır. Kalkınmanın sürekliligini saglamak için arastırma ve gelistirme faaliyetlerinin önemi üzerinde durulmustur. Bu baglamda teknolojinin ve ekonomik gelismenin temel aktörlerinden olan sanayi ile bilimsel gelismenin temel üreticisi olan üniversite arasındaki isbirligine deginilmistir. Ele alınan kavramsal çerçeve düzeyinde Güney Kore örnek olarak seçilmistir. Bu örnegin neden seçildigini daha iyi anlamak amacıyla ülke profili, ülkedeki genel ekonomik durum ve baslıca ekonomik sektörler ve göstergeler incelenmistir. Ardından ülkenin tarihsel süreç içerisinde izledigi bilim ve teknoloji programı anlatılmıstır. (zlenen politikaların yansımaları olarak ortaya çıkan kurum ve kurulusların çalısmanın kapsamı ile ilgili olanlarından (sosyal bilimler tabanlı) bazı örnekler seçilmistir. Bu kurumların istihdam yapıları, finans sistemleri ve faaliyetleri anlatılarak ülke kalkınmasında nasıl bir oynadıkları belirlenmeye çalısılmıstır. Çalısma sonucunda tespit edilen çarpıcı bulgulara göre G.Kore 1960'lardan bugüne izledigi bilim ve teknoloji politikaları sayesinde kalkınmakta olan ülkeler içinde sanayilesmis ülkelerle arasındaki farkı en hızlı sekilde kapayan ülke olma basarısını göstermistir. Gelinen nokta itibariyle ülkenin hedefi, bilim ve teknoloji alanında G?7 ülkeleri düzeyine erismek olarak belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
It has been aimed to present what a role universities and research institutions assumed in the context of the development of South Korea by discussing the factors enabling development by this study. Technology, economic growth and development have been conceptually explained. Importance of research and development activities to provide the sustainability of development has been emphasized. Collaboration between the industry which is one of the basic actors of technological and economic growth and the university which is the main producer of scientific progress has been discussed. South Korea has been selected as model within the conceptual frame discussed. Country profile, general economic situation in the country and main economic sectors and their indicators has been studied for the purpose of a better understanding of why this model was selected. Then science and technology program that the country has been followed in historical process. Some related samples (having social sciences base) of institutions and establishments within the sop of the study emerging by the reflections of the policies followed. It has been tried to determine how these institutions played role in the development of the country by explaining the employment structures, financial systems and activities of these institutions. According to the striking findings determined at the end of the study, South Korea has been the most successful country among the developing countries to decrease the gap between the industrialized countries by the policies of science and technology that it has been following from 1960s till today. Target of the country by the point that has been reached has been defined as to reach the level of G-7 countries.