Enerji talebinin kısa ve uzun dönem dinamik analizi: Türkiye uygulaması
Short and long run dynamic analysis of energy demand: Turkey application
  1. Tez No: 211798
  2. Yazar: MİNE ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAİK BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Enerji ?is yapma kapasitesi veya kabiliyeti? olarak tanımlanmaktadır. Enerji çogu kez zorunlu bir mal olarak nitelendirilmektedir. Çünkü insan aktiviteleri dahi enerjisiz (yemek enerji kaynagı olarak tanımlanmaktadır) mümkün degildir. Enerji ihtiyacı özellikle 18. ve 19. yüzyılın basından itibaren (I. Sanayi Devrimi) sanayinin lokomotifi ve itici gücü olmustur. Pek çok ülke gibi ülkemiz de enerji sorunu ile karsı karsıyadır. Türkiye'de gelismekte olan bir ülke olarak, bu sürecin kesintiye ugramaması için enerji yönetimi alanında gerekli tedbirleri almak zorundadır. Bu tedbirlerin alınmasındaki en önemli nokta, enerji talep tahminlerinin saglıklı yapılmasıdır. Türkiye'de bu konuda kalkınma planları çerçevesinde bir takım çalısmalar yapılmıs olsa da enerji konusu üzerinde tam anlamıyla gerekli çalısmalar yapılmamıstır. Çalısmamızda yapılan analizler, 1980-2004 yılları arasında, OECD istatistiklerinden saglanmıs veriler ile e-wievs 5.1 programı kullanılarak yapılmıstır. Degiskenler enerji üterimi, enerji tüketimi, dogal gaz, ham petrol, kömür ve elektrik fiyatları ile nüfus ve gayri safi milli hasıladır. Analiz sonuçlarında ise, enerji tüketiminin GSMH ile olan iliskisi tespit edilebilmistir. Ayrıca birincil enerji tüketiminin, kısa dönemlik (anlık, cari) soklara fazla tepki göstermedigi, ancak uzun dönemde etkisini sürdüren soklara daha fazla tepki verdigi ve birincil enerji tüketiminde ortaya çıkan degismelerin, zaman ilerledikçe, daha az kısmının kısa dönemde ortaya çıkan degismelerle açıklanabilecegini, buna karsın daha fazla kısmının ise uzun dönemli degismelerle açıklanabilecegi, diger bir ifade ile, degismelerin zaman içerisinde kaynagının uzun dönemli degismeler oldugu sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Energy is described capability of work or abiliyt. Energy usually is described a necessary good because human activitys need energy. Turkey, like some other developing nations, has been facing energy problems. So, management of eneryg and energy demand forecast is very important. In this study, have analyzed short and long run dynamic enery demand in Turkey using annual data of 1980-2004, used econometric wievs 5.1 program. The variable is energy consumption. Explanatory variables are energy supply, energy production, oil, electric, natural gas and coal price, GDP and population. The data is obtained from OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development ) and IEA (International Energy Agency). According to findings of this study, energy consumption related to GDP and energy consumption doesn?t make a response short run scock never more makes a response shock adduced action to long run. Turkey has taken some steps to answer the ever increasing energy demand, but estimations show that these steps are definitely not enough to meet the need in the coming years.