Ekonomik liberalizm ve etik
Economic liberalism and etics
- Tez No: 211799
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAİK BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Etik ve ekonomik liberalizm arasında daha yakın iliskiler kurulmasının hem iktisada hem de etiğe yararlı olabileceği söylenebilir. Liberal ekonomik analizlerin etikten uzaklasmasının genel iktisat teorisini yoksullastırmıs, betimleyici ve öngörüyü hedefleyen iktisadın da birçok yönünü zayıflatmıstır. Amaç insan davranısını; ekonomik iliskilerin verimli biçimde incelenebileceği, ayrıca betimleme, öngörü ve politika belirleme açısından kullanılabileceği tarzda anlamak, açıklamak, öngörebilmektir. Asırı derecede dar kisisel çıkar dısındaki her tür güdüyü ve değerlendirmeyi bir kenara atmak, tahminde bulunma konusunda yararlılık bakımından savunulması güç bir seydir. Modern iktisadın evrimine paralel olarak etik yaklasımın öneminin ciddi ölçüde azaldığı ileri sürülebilir. Liberal pozitif iktisat okulunun metodolojisi, yalnızca iktisatta normatif analizi dıslamakla kalmamıs, gerçek hayatta insan davranıslarını etkileyen ve bu davranısları inceleyen iktisatçının bakıs açısından normatif yargılardan ziyade olgusal meseleler niteliği tasıyan bir dizi karmasık etik kaygının da görmezlikten gelinmesi sonucunu doğurmustur. Dengeler modern iktisat alanında yapılan yayınların vurguları açısından incelenecek olursa, derinlemesine normatif analizden kaçınıldığı ve gerçek hayatta insan davranıslarının betimlenmesinde etik kaygıların etkisinin ihmal edildiğinin farkına varmak zor değildir. Çalısmanın birinci bölümünde, liberal iktisadi düsünce, iktisadi insan ve etik konuları ele alınmıstır. ?kinci bölümde, liberal ekonomik analizin etik değerlerle iliskisi incelenmis ve üçüncü bölümde ise liberal ekonomik sistemin etik problemleri ele alınmıstır. Son olarak dördüncü bölümde de ekonomik liberalizm ve etik iliskisi Türkiye açısından değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
It is arguable that a closer contact between ethics and liberal economic analysis can be beneficial not only to economics but even to ethics. The distancing of economics from ethics has impoverished liberal economic theories and also weakened the basis of a good deal of descriptive and predictive economics. The wide use of the extremely narrow assumption of self interested behavior has seriously limited the scope of predictive economics and made it difficult to pursue a number of important economic relationships that operate through behavioral versatility. The jettisoning of all motivations and valuations other than the extremely narrow one of self-interest is hard to justify on grounds of predictive usefulness, and it also seems to have rather dubious empirical support. It is arguable that the importance of the ethical approach has rather substantially weakened as modern economics has evolved. The methodology of positive liberal economics has not only shunned normative analysis in economics, it has also had the effect of ignoring a variety of complex ethical considerations which affect actual human behavior and which, from the point of view of the economists studying such behavior, are primarily matters of fact rather than of normative judgement. If one examines the balance of emphases in the publications in modern economics, it is hard not to notice the eschewal of deep normative analysis, and the neglect of the influence of ethical considerations in the characterization of actual behavior. Part I focuses on liberal economic thought, homo economicus and ethics. Part II deals with liberal economic analysis and ethics. Part III is mainly concerned with liberal economic system and moral philosophy. Finally Part IV introduces relationships between economic liberalism and ethics in Turkish economy.