Akdeniz bölgesinde yaşayan büyük beden bayan tüketicilerin hazır giyim ürünlerinde karşılaştıkları problemler
The difficulties that large sized woman consumers who accomodate in Mediterennian region have to come across in textile products
- Tez No: 211838
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİME YÜCEER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalısma; büyük beden bayan tüketicilerin hazır giyim alıs-verisleri sırasında karsılastıkları sorunları ve büyük beden hazır giyim ürünlerinde bulunmasını istedikleri özellikleri belirlemek amacıyla planlanmıstır. Akdeniz Bölgesi'nin; Adana, Hatay ve Antalya illerinde yasayan, 18-64 yas aralıgında 44 beden ve üzeri, 237 büyük beden bayan tüketici örneklem grubunu olusturmustur. Çalısmada konu ile ilgili arastırmalara baglı olarak; giyimin, hazır giyimin tanımı ve tarihi gelisimi ile ilgili bilgilere yer verilmistir. Daha sonra insan vücut yapısı, sismanlık ve nedenleri hakkında genel bilgiler sunulmustur. Büyük beden bayan tüketicilere birebir uygulanan anket ile tüketicilerin hazır giyim satın alırken karsılastıkları sorunlar ve hazır giyim ürünlerinde bulunmasını istedikleri özellikler tespit edilmistir. Anket sonuçlarına göre belirlenen sorunlar ve beklentiler tek tek ele alınarak bulgular ve yorumlar bölümünde degerlendirilmistir. Arastırmanın sonucundan; büyük beden bayan tüketicilerin hazır giyim ürünlerinde karsılastıkları en önemli sorunlardan birinin bedenlerine ve vücut yapılarına uygun giysi bulamamaları, giysilerde rahatlık kadar sıklık ve kaliteye de önem verdikleri anlasılmaktadır. Giyside aranılan diger bir özellik de ucuzluktur. Arastırmaya katılan büyük beden bayan tüketicilerin genelinin, kendilerine hitap eden magazaları ekonomik açıdan uygun bulmadıgı anlasılmaktadır. Son bölümde, tüm bu sorunlara dayalı olarak arastırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
This study was held to determine the difficulties to find large sized outfits for women and specifications of the outfits that desire. Study was made on 237 large sized women who live in Adana, Hatay and Antalya and aged between 18 - 64 sized 44 and up. Study content was clothing, definition history and development of ready made clothing. Body shape, obesity and reasons of obesity were mentioned. The difficulties to find large size outfits and the specification of outfits that women desire is determined with the survey. The results of the survey was mentioned at symptoms and comments. At the end of the study, it was determined that the most important difficulty large sized consumers had to face was to find proper size for their body shape. Quality and stylish clothes are also desired as much as comfortable clothes. One other specification that desired was suitable prices. Most of the women who took part in this study thought that the stores that they like to shop was not suitable priced. At the last section, the suggestions of researcher about ways of minimizing the difficulties was mentioned.