Güreşçilerin psikolojik ihtiyaçları ile atılganlık düzeylerinin bireysel başarılarına etkisi
Effect of psychological needings and boldness level of wrestlers on their individual success
  1. Tez No: 211837
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ERDOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, güreş sporu yapan elit düzeydeki güreşçilerin bireysel başarıları ile psikolojik ihtiyaçlarının ve atılganlık düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini; Türkiye'deki farklı il ve kulüplerde güreş sporuyla ilgilenen ve 2006?2007 sezonunda büyükler Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazanan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; 17 ? 40 yaş arası büyükler Türkiye şampiyonasına katılan Serbest stilde 89 erkek sporcu, Grekoromen stilde 80 erkek sporcu ve bayanlar serbest stilde mücadele eden 44 bayan güreşçi oluşturmaktadır. İlk olarak araştırmanın amacına ilişkin mevcut bilgiler, literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiştir. Böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci olarak araştırmanın amacına ulaşmak için araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Deci ve Ryan(2000) tarafından geliştirilen, Kesici, Üre ve ark.( 2002) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği ve Rathus(1973) tarafından geliştirilen, voltan(1980) tarafından Türkçeye uyarlanması yapılan atılganlık envanteri tesadüfî örneklem yoluyla erkek ve bayan güreşçilere uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde t Testi uygulanırken, One Way (tek yönlü varyans analizi) testi kullanılmış gruplar arası farkları belirleyebilmek içinde Tukey testi kullanılarak manidarlık (P)0,05 alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS (Statistical Package For Social Sciences) paket programı kullanılmış ve ölçeğin güvenilirlik katsayısı özerklik için (Cronbach Alpha) 0.73, yeterlik için 0.60, ilişki için 0.73 ve atılganlık için 0,78 bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda; Güreşçilerin temel psikolojik ihtiyaç düzeylerine bakıldığında: Anne- Baba tutumu demokratik olanların koruyucu olanlara göre, milli olan güreşçilerin milli olmayanlara göre, Spor yılı değişkeni 1?3 yıl arası olan güreşçilerin 10 yıl ve üzerinde olan güreşçilere göre ilişki ihtiyaçları yüksek çıkmıştır. Ayrıca, 1?3 yıl arası olan güreşçilerin 10 yıl ve üzerinde olan güreşçilere göre, Bayan güreşçilerin erkek güreşçiler göre, Serbest stil güreşçilerin grekoromen stildeki güreşçilere göre özerklik ihtiyaçları yüksek çıkmıştır. Güreşçilerin atılganlık düzeylerine bakıldığında ise: Grekoromen güreşçilerin serbest güreşçilere göre, Bayan güreşçilerin erkek güreşçilere göre, Başarılı güreşçilerin başarısız güreşçilere göre, Demokratik Aile ortamında yetişen güreşçilerin koruyucu aile ortamında yetişen güreşçilere göre atılganlık düzeyleri yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been aimed in this study to analyze personal achievments, psychological needings and boldness level of elite wrestlers. Subjects has been chosen from wrestlers, have the right to take part in Turkey Wrestling Championship in 2006-2007 season, deal with the wrestling sport in various cities and clubs in Turkey. Subjects consist of wrestlers whose age range from 17 to 40 and participated in Turkey Wrestling championship, and these wrestlers include 89 male free-style wrestlers, 80 male greko-romen style wrestlers and 44 free-style female wrestlers. Firstly, information related to the aim of the survey has been given systematically by scanning literature. Thus, a theoretical framework about the topic has been established. Secondly, personal identification form created by the resarcher, psychological needings inventory, developed by Deci and Ryan (2000) adapted into Turkish by Kesici, Üre et al. (2002), and boldness inventory developed by Rathus (1973) adapted into Turkish by Voltan (1980), applied on the male and female wrestlers randomly in order to achieve the object of this study. One Way test was used while test t was used to analyze the data, besides Tukey test was used to determine the differences between the goups by a (P) 0.05 significance. SPSS (Statistical package for social sciences) programme has been used to evaluate data and find out values. Reliability coefficient was found as 1.73 for the autonomy ( Cronbach Alpha) as 0.60 for the sufficiency and as 1.78 for the boldness. As a result, It has been found that wrestlers, who have more liberal parents, having played in national team, having wrestled in 1 to 3 years, have a higher level of relationship needings. Female wrestlers have a higher level of autonmy needings than male wrestlers while free-style wrestlers have a higher level of autonmy needings than greko-romen style wrestlers. Level of Boldness has been observed at a higher level in those wrestlers, who wrestles in greko-romen style, who are female, who are successful and have liberal v families, than those wrestlers who wrestles in free-style, who are male, who are unsuccessful and have protectşve parents.