Yükseköğretim hizmetlerinin pazarlanmasında marka değeri oluşturma ve geliştirme stratejileri: Ankara ilinde örnek bir çalışma
Strategies of creating and improving brand value in higher education services marketing: A model work in Ankara
- Tez No: 211839
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Üçüncü sektör olarak adlandırılan kar amaçsız organizasyonlar; bulundukları pazarlarda bir marka haline gelmek yönünde hedef kitlelerin memnuniyetine yönelik bir dizi pazarlama faaliyetleri gerçekle?tirirler. Bu pazarlama faaliyetlerinin planlanması ve uygulanmasında; marka değerini olu?turan unsurların incelenmesi, bu unsurları etkileyen faktörler ile sözkonusu faktörleri ölçen kriterlerin belirlenmesi hayati önem ta?ımaktadır. Kar amaçsız yükseköğretim hizmeti veren kurumlar olarak üniversitelerin marka değerini olu?turan unsurların ve bu unsurları etkileyen faktörlerin tespiti, marka değerini tayin edecek olan iç ve dı? payda?ların memnuniyetini sağlamada atılacak ilk adımdır. Bu çalı?mada; kar amaçsız bir organizasyon olarak üniversitelerin marka değerini olu?turan unsurlar ele alınmı? ve bu unsurlara yönelik üniversitenin iç ve dı? payda?larının memnuniyetini sağlayan stratejiler tespit edilmi?tir. Tespit edilen stratejiler, Gazi Üniversitesi'ndeki yönetici ve öğrencilere uygulanan anket uygulaması ile test edilmi?, çıkan sonuçlar ı?ığında yönetici ve öğrencilerin üniversite hizmetleri açısından marka değeri kavramına yakla?ımları yorumlanarak üniversitelerin marka değeri stratejileri ile ilgili çe?itli önerilerde bulunulmu?tur.
Özet (Çeviri)
In order to establish a brand name in the markets in which they are found, non-profit organizations develop a series of marketing activities aimed at satisfying target groups. In the planning and application of these marketing activities, both the analysis of brand value components and the determination of factors affecting these components and criteria used to measure these factors are of vital importance. Since universities are institutes providing the non-profit service of higher education, the determination of the components of their brand values and of the factors which affect these components represents a first step in achieving satisfaction among internal and external shareholders, ie. in establishing and maintaining brand value. This paper examines the components of non-profit universities? brand values and related marketing strategies which produce satisfaction among internal and external shareholders. Its analysis of universities? marketing strategies is based upon a survey given to Gazi University?s administrators and students. The interpretation of the survey?s results focuses upon approaches to the concept of brand value in light of the services provided to administrators and students by the university. Various strategies which effectively increase universities? brand value are discussed in the conclusion.