Geleneksel Anadolu konutundaki 'oda' kavramının çağdaş konut tasarımında 'modül' kavramı olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 21186
  2. Yazar: AYŞE MÜGE BOZDAYI(ÖNAL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Konut kültüründe sürekliliği sağlamak ve evrensel bir tabana oturtmak için“modül oda”kavramının çağdaş, bilimsel ve sanatsal yönlerini analiz etmek ve bir senteze ulaşmak amacıyla, tüm kültürlerde barınma gereksinimini karşılayan“konut-oda”kavramları; toplum yapısı, yaşam biçimi, teknik ve ekonomik durum ve kültürel yapı gibi oluşumları paralelinde Türkiye ölçeğinde her tür boyutuyla ele alınmıştır. Çağdaş konut-oda tasarımında doğru ve geçerli çözümlere ulaşılabilmesi için kültürel süreklilik içerisinde konut-oda anlayışının oluşum süreci önem kazanmaktadır. Anılan tüm konular tez içeriğinde her yönüyle analiz edilmiştir. Bölüm 1: Geleneksel Anadolu Konutu'nun ve odasının, yerleşme öncesi, göçebelik ve yerleşme dönemi sonrası geçirdiği gelişimler incelenmiştir. Buna ek olarak, Geleneksel Anadolu Konut ve odayı biçimlendiren temel özellikler olan sosyal ve kültürel yaşam özellikleri ile çevresel özellikler tanımlanmıştır. Geleneksel Anadolu Konutu ve odasının temel mekansal oluşum özellikleri ve nitelikleri incelenmiştir. Tüm irdelemeler kendi zaman boyutu içinde yapılmıştır. Bölüm 2: Konut-oda tasarımlanmasına etki eden ekonomik, siyasal, kültürel ve toplumsal değişimler, Cumhuriyet dönemi öncesi batılılaşma dönemi ile başlayan, Geleneksel Anadolu Konutu ve odasının geçirdiği anlayış değişimleri, Cumhuriyet dönemi sonrası gelişen yeni oluşumlar paralelinde incelenmiştir. Günümüzde, Türkiye genelindeki konut kavramı ve konut sorunu bu bölüm kapsamı içerisinde ele alınmış, buna ek olarak tez çalışma alanını oluşturan Ankara kenti genel yapısı ve konut oluşumu açısından söz konusu değişimlerin izlenmesi yönünde sunulmuştur. ııBölüm 3: Çağdaş konut-oda tasarımlarında etkin olan standardizasyon, modülasyon kavramları ile esneklik ve değiştirilebilirlik kavramları araştırılmış, buna ek olarak da konut-kullanıcı etkileşimi açısından, kullanıcı istem ve gereksinimlerinin saptanarak, geçerli kullanım şemalarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bölüm 4: Elde edilen tüm bu bilgilerin ışığında sürekliliğin gerektirdiği Geleneksel Anadolu Konutundan, günümüz çağdaş konut tasarımında gelinen yeni anlayışın oluşumuna dek izlenen süreç tartışılmış ve günümüz Türk toplumu için geçerli olabilecek sentezin oluşumu araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen sistem arayışları sunularak, söz konusu süreç sonunda, günümüz Türk toplumunun çağdaş yaşam ve kültür özellikleri ile bugünkü sosyal, ekonomik ve teknik şartlar paralelinde saptanan temel ilkeler belirlenmiştir. Bu ilkeler Geleneksel Anadolu Konutu'ndan, çağdaş Türk konutuna geçerken izlediğimiz sürecin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması ile oluşabilecek olan sentez çerçevesinde tartışılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For reaching a continious house culture and a universal understanding, the“modular room”concept, have been analysed with contemporary, scientific, and artistic viewpoints and with the main aim of reaching out to a synthesis;“house-room”concepts have been studied in parallel to social structure, technical and economical conditions and cultural structure of Turkey. In order to reach correct and valid results in contemporary housing design; the konwledge about the formation process of the housing concept within the cultural continuity is to gain importance. All the above mentioned subjects have been analysed with all respects within the thesis. Chapter 1: Developments of the Traditional Anatolian House during the presettlement-nomads-period and during the post settlement period have been analysed. In addition to that, social, cultural and environmental specialities, affecting this formation, have been studied. Analysing the basic spatial formation conditions of the Traditional Anatolian House and it's room is within the content of this chapter. All these analyses have been carried out in their own time periods. Chapter 2: Economic, political, cultural and social developments, starting before Republic period, and the changes about the thought of the Traditional Anatolian House and its room in parallel with the new conditions in the Republic period, have been carried out. Within the content of this chapter, the housing concept and the housing problem of Turkey in today's conditions have been studied. In addition to that, general structure, and housing structure of Ankara have been presented in order to follow these current developments. Chapter 3: Standardization, modulation and flexibilty concepts, which are ivaffecting the contemporary housing design have been carried out. In addition to that, in order to figure out the valid usage flowcharts, the user needs and desires have been examined with the aspects of user-house interactions. Chapter 4: Under the guidiance of all this konwledge, the developmental process which can be followed through the Traditional Anatolian House to the contemporary housing design have been studied and the formation of the synthesis which will be valid for the Turkish society has been analysed. With this main aim, new system appoachs have been presented, and basic principles which were figured out for the contemporary Turkish society in parallel with the social, technical, and economical conditions. These principles have been examined with the synthesis of the Traditional Anatolian house processing through the contemporary Turkish house. v