Tarihi ve turistik yerler için görsel bildirişim sistemi tasarımı
  1. Tez No: 21187
  2. Yazar: ERDAL AYGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Turizm, Fine Arts, Tourism
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
11 ÖZET İnsanoğlu içinde bulunduğu çevreye uyum sağlamaya çalışır. Bunu yaparken de, kaçınılmaz olarak fiziki çevre ile bir algılama ve biliş süreci içerisine girer. Eğer algılama ve biliş süreci sağlıklı gelişirse, insan çevresi ile psikolojik bir denge kurmuş olur. Dengenin kurulmuş olması, insanın çevreden beklentilerinin doyuma ulaşması demektir. Bu nedenle, çevresel algı ve biliş değerlendirmeleri uluslararası bir önem kazanmıştır. İnsanın fiziki çevreyle uyumunda, görsel iletişimi sağlayan, kendini açıklayıcı (self-explanatory) işaretlerden oluşmuş bildirişim sistemleri önemli rol oynamaktadır. Çünkü, çevre ile iletişimde insan en çok görsel yolu kullanmaktadır. Bu nedenle de, görsel işaretlerle ortak bir“dil”oluşturabilme çalışmaları bilimde, teknolojide, ekonomide ve toplumsal yapılaşmadaki gelişmelere koşut olarak ele alınmaya başlamıştır. Bu bilinçli yaklaşım sonucunda ortaya çıkan sistemler, değişik yaş ve kültüre sahip, hatta farklı diller konuşan insanların birarada bulundukları çevrelerde (hastane, havaalanı, karayolları, olimpiyat köyleri, turistik yöreler vb.) kulanıla gelmiştir. Toplumsal ilişkilerin giderek yoğunlaşması, iletişim araçlarının içinde yer alan kendini açıklayıcı görsel işaretlere evrensel boyutlar kazandırmıştır. Ancak, baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji ve her gün yeni boyutlar kazanan toplumsal ilişkiler yeni yeni ortak sembolleri gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, konu üzerinde, farklı kişiler ve kültürlere göre oluşan anlam değişiklikleri de gözönüne alınarak yapılacak derinlemesine bir araştırma ve uygulama çalışması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Human beings have a certain rapport with their environment and they continually update this rapport. In doing this they form a complex interaction between the physical environment and their perceptual cognition processes. If these processes are healthy, an individual can be said to have formed a psychological and dynamic balance with his environment. This balance means that an individual's expectations from his environ ment are satisfied. For this reason the evaluation of the processes of environmental per ception and cognition have recently international importance. Informational systems wich consist of certain self-explanatory visual symbols play a very important role in forming an equilibrium between the environment and the psyche. The reason for this is that a large portion of an individual's communication with his environment is visual. As a result of this, there has been a steadily increasing effort to form a universal visual language parallel to development in social construc tion, seince, technology and economics. This increase is directly proportional to the forming of a visual language, organised visual symbols wich have been applied to many locations where a large number of people of varying cultures and nationalities pass though or gather regularly. Examples of such locations are hopitals, airports, highways, Olympic villages and touristic sites. The increasing complexity of social and international relations has given a universal dimension to visual symbols. However, as the complexity of these relations rise expo- rentially and in direct parallel with technology, new dimensions are opened and new visual symbols are needed. For this reason, a project devoted to the analysis, research and application of visual language while teeping in mind semantic differences between individual's of different cultures will be instrumental.