Vadeli işlemler piyasaları ve Türkiye'de ayçiçeği ürünü üzerine uygulanabilirliği
Futures markets and its applicability to the product of sunflower in Turkey
  1. Tez No: 211875
  2. Yazar: SERDAR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, vadeli işlemler piyasalarının işleyişini, Türkiye ve dünyadaki yapıyı ve ayçiçeği ürününeuygulanabilirliğini konu edinmiştir. Türkiye'de mevcut vadeli işlemler piyasalarının yapısı ve ayçiçeğiürününün özelliklerini değerlendirerek, ayçiçeği vadeli işlem sözleşmesinin yapılabilirliğininbelirlenmesine önem verilmiştir.Vadeli işlemler piyasalarının işleyişi ile ilgili teorik bilgi, dünyadaki ve Türkiye'deki piyasalarındeneyimlerine dayanarak detaylı olarak incelenmiştir. Türkiye'de ayçiçeği piyasasının mevcut durumudeğerlendirilmiş ve ayçiçeği vadeli işlem sözleşmesinin uygulanabilirliği ?Swot Analizi? aracılığı iletartışılmıştır. Bu analiz, ayçiçeği ürünün vadeli işlem sözleşmesine konu olabilcek potansiyele sahipolduğunu ancak spot ayçiçeği piyasası ve Türkiye'de mevcut tarımsal vadeli işlem sözleşmeleri ileilgili gerekli gelişmeler sağlanmadan, ayçiçeği vadeli işlem sözleşmesinin düzenlenemeyeceğiniortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışmanın sonunda olası bir ayçiçeği vadeli işlem sözleşmesi için vadeliişlem fiyatları ?Taşıma Maliyeti? yöntemine dayanarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the process of futures markets, the structure in the world and in Turkey, and itsapplicability to the product of sunflower. Special emphasis is given to the determination of thefeasibility of sunflower futures contract by evaluating the structure of existing futures markets and thespecifications of sunflower product in Turkey.Theoretical information regarding the process of futures markets has been analyzed in depth,depending on the experiences of the markets in the world and in Turkey. The existing structure ofsunflower market in Turkey has been evaluated and the applicability of sunflower futures contract hasbeen discussed via ?Swot Analysis?. Said analysis has been determined that the product of sunflowerhas the potential so as to be subject for a futures contract, however it?s not possible to arrange asunflower futures contract unless having the necessary improvement regarding the spot sunflowermarket and existing agricultural futures contracts in Turkey. Besides in the end of the study, futuresprices for a potential sunflower futures contract have been calculated depending on the ?Cost ofCarry? model.