Finansal raporlamada ertelenmiş vergi kavramı
Deferred Tax Issue In Financial Reporting
- Tez No: 211876
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZFİNANSAL RAPORLAMADA ERTELENMİŞ VERGİ KAVRAMIYasemin Yıldırımİşletmeler bir hesap dönemi boyunca elde ettikleri kar üzerinden ülkenin vergi otoriteleri tarafından belirlenen oranlarda vergi ödemek zorundadırlar. İşletmeler tarafından ödenmesi gereken bu vergiler ülkede geçerli olan vergi kanunlarındaki ilke ve esaslara göre belirlenen kar rakamı üzerinden hesaplanmaktadır.Ancak işletmeler kayıtlarını muhasebe usul ve esaslarına göre tutmaktadırlar. Muhasebe usul ve esasları dikkate alınarak düzenlenen finansal tablolarda yer alan dönem karı ile vergi kanunlarındaki ilke ve esaslara göre belirlenen dönem karı genellikle aynı olmamaktadır. Bu iki kar rakamı arasındaki farklılıklar eğer sonraki dönemlerde kendiliğinden ortadan kalkacak nitelik taşıyorsa bu durumda ertelenmiş vergi ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmanın amacı; ticari kar ile mali kar arasındaki farklılıkları ortaya koyarak finansal raporlamada ertelenmiş vergi kavramının önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDEFERRED TAX ISSUE IN FINANCIAL REPORTINGYasemin YıldırımCorporations are obligated to calculate their income taxes by applying the tax rate determined by the tax authority to the earnings before tax. Corporations are subject to taxation in accordance with the tax procedures and the legislation effective in the country in which the corporation operates.Corporations maintain their books of account in accordance with the account procedures and legislations. Period profit, between the financial statements which were prepared according to the generally accepted accounting principles and the statutory tax financial statements will be different. Deferred tax represents the tax effects of temporary differences, arising between the financial statements which are prepared according to the account perocedures purposes and the statutory tax financial statements.Purpose of this work is to mention the importance of the deffered tax which arise from the differences between accounting profit and fiscal profit in respect of financial reporting.