Uluslararası finansal piyasalarda Euro tahvillerin risk primini belirleyen faktörler üzerine bir araştırma
An emprical research on factors affecting risk premium of eurobonds in international finanacial markets
  1. Tez No: 211874
  2. Yazar: HATİCE IŞIN DİZDARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalısmanın amacı, euro tahvillerin risk primini belirleyen faktörleritespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, çalısmanın birinci bölümünde uluslararasıfinansal piyasalar ve bu piyasalarda karsılasılan riskler ele alınmıstır. Aynı zamandahisse senedi, tahvil ve türev piyasalar ve bu piyasalardaki gelismeler üzerindedurulmustur. ?kinci bölümde risk, getiri ve risk primi açıklanmıstır. Üçüncü bölümdeeuro tahviller ve euro tahvil piyasaları incelenmistir. Dördüncü bölümde eurotahvillerin risk primini etkileyen faktörler üzerine görgül bir arastırma yapılmıstır.Çoklu doğrusal regresyon analizi yönteminin kullanıldığı arastırmanın sonucundaeuro tahvillerin risk primini etkileyen faktörler olarak, usd-euro/tl kuru, altınfiyatları, ?MKB 100 endeksi, usd/yen kuru, ülke kredi notu, net hata noksan hesabı,finans hesabı ve dıs ticaret açığı bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that affect risk premium ofeurobonds. For this purpose, in the first chapter, international financial markets andthe risks faced in these markets are discussed in a historical perspective. In addition,equity, bond, derivatives markets and evolution in these markets are discussed. In thesecond chapter, risk, return and risk premium are explained. In the third chapter,eurobonds and eurobond markets, which are the main subjects of the research, areexamined. In the fourth chapter an empirical research on the factors that affect riskpremium of eurobonds has been conducted. With the use of multiple linearregression analysis it has been found out that usd-euro/tl rate, gold price, IMKB 100index, usd/yen rate, country rating, net errors and omissions item, finans item andtrade deficit are the factors that affect risk premium of eurobonds.