Halka açık şirketlerin bağımsız denetiminin kalitesinin algılanmasına ilişkin bir araştırma
A study related to the perceptions on audit quality of Turkish public companies
- Tez No: 211877
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜREDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Karar alıcılar doğru kararlar alabilmek için işletme ile ilgili doğru ve güvenilir bilgilere ihtiyaç duyarlar. Karar alıcılar kendileri dışındaki kişiler tarafından hazırlanmış bilgilere dayanarak karar alırken bilgi riski ile karşı karşıya kalırlar. Finansal tabloların bağımsız denetiminin amacı, işletmelerin açıkladığı finansal bilgilerin güvenilirliğini arttırarak bilgi riskini azaltmaktadır. Bu amaca ulaşılması ancak bağımsız denetimin kalitesinin yüksek olması ile sağlanabilir. Bu çalışmanın amacı, kaliteli bir bağımsız denetimin nitelikleri konusunda Türkiye'deki denetçilerin ve şirket yöneticilerinin görüşlerini belirlemek ve Türkiye'de bağımsız denetimin kalitesine ilişkin sorunları saptamaktır. Bu amaçla, ilgili kesimlere anket uygulanarak konu ile ilgili algıları belirlenmiştir. Daha sonra veriler faktör analizi, t-testi ve ANOVA (Analysis of Variance) gibi istatistik yöntemler ile değerlendirilmiş ve bulgular yorumlanarak sorunlar ortaya konmuştur. Son olarak, konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Decision makers need accurate and reliable information about the business entities in order to make valid decisions. Decision makers encounter with information risk when making decisions based on information provided by other parties. The purpose of audit of financial statements is to decrease information risk by increasing the reliability of financial information provided by the business entities. This purpose can only be achieved through high quality audits. The purpose of this study is to determine the opinions of auditors and managers in Turkey about the characteristics of quality audits and to point out problems related to audit quality in Turkey. For this purpose, a questionnaire had been conducted to related parties and their perceptions on the subject were identified. Subsequently, the data were analyzed by using statistical methods like factor analysis, t-tests and ANOVA and the findings were commented on and problems were pointed out. Finally, suggestions about the problems were made.