İnsan kaynakları geliştirmede personel güçlendirme yaklaşımı ve bir saha araştırması
- Tez No: 211889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Personel güçlendirme kavramını yeterince anlayabilmek için arastırmada ilk olarakgüçlendirmenin tanımı, benzer kavramlarla iliskisi ve temel unsurları, uygulama süreciile karsılasılan güçlükler ele alınmıstır.Arastırmada daha sonra, Kara Kuvvetleri birliklerinde personel güçlendirmeyidestekleyen organizasyon yapısı ve güçlendirme ile ilgili uygulamaların temeliincelenmistir. Müteakiben arastırmada, personel güçlendirmenin kara kuvvetleribirliklerinde ne ölçüde uygulandıgı sorgulanmıs ve uygulanma seviyesi ölçülmeyeçalısılmıstır.Bu arastırmada istatistik tekniklerinden; frekans dagılımları, güvenilirlik analizi,ve diskriminant (ayırma) analizi yöntemleri kullanılarak, güçlendirmenin on üç temelunsurunun varlıgı tespit edilmeye çalısılmıs ve bunların varlıgı seviyesinde, personelgüçlendirmenin varlıgı ölçülmeye çalısılmıstır.Arastırma sonucunda görülmüstür ki Kara Kuvvetleri birliklerinde personelgüçlendirme yüksek seviyede uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
To get the main definition of the empowerment concept in this research, at first, wedefined empowerment literary, and tried to represent its basic components and, itsrelations among similar concepts, and also process of applying empowerment, andthose dificulties faced durind this process.And then, organizational structure supporting empowerment applications andthe basic applications of empowerment are studied among Turkish Army Units. Duringthe field study, existance of empowerment applications among Turkish Army Units areexamined and, level of these applications are evaluated.Some of statistical techniques as frequencies, reliability analysis, anddiscirminant analysis are used to determine the existance of thirteen basic componentsof empowerment and by this way existance of empowerment itself.As a result, its determined that applications of empowerment among TukishArmy Units have a very higher level.