Tüketicilerin yerel market zincirleri tercihleri, beklentileri ve algıları üzerine ankara kızılay'da gerçekleştirilen pilot bir araştırma
A pilot study performed in kizilay, ankara on consumer preferences, expectations and perceptions of local supermarket chains
- Tez No: 211891
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENK ARSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
1980 yılında serbest piyasa ekonomisine geçilmesiyle birlikte ekonomisi hızla gelisen Türkiye, sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde her geçen gün yeni atılımlarla Batı tipi tüketim ekonomisine dogru yol almaktadır. Bu tip ekonomilerde tüketiciler patron olarak görülmekte, beklentileriyle kendisine mal üreten hizmet eden firmaları yönlendirmektedir. Hizmet sektörünün en önemlilerinden biri olan ve inanılmaz bir hızla gelisen perakendecilik sektörü her gün yeni uygulamalar ve yeni hizmetlerle tüketicilerin beklentilerini karsılamaya çalısmaktadır. Bu arastırmada, Ankara'da yasayan ve Yerel Market Zincirler'inden alısveris yapmayı tercih eden tüketicilerin süpermarket alısverislerindeki beklentileri ve bu beklentilerin ne ölçüde tatmin edildikleri anlasılmaya çalısmıstır.
Özet (Çeviri)
Turkey, with the new developments everyday in its industry, commerce and service sectors since 1980?s decisions for an open market economy, is heading to a Western style consumer driven economy. In these types of economies, consumers are seen as the boss whose shopping expectations drives the producer and service companies. Retailing is one of the most important parts of the service sector and its progress in Turkey is incredibly fast. Turkish organized retailing sector is trying to meet the expectations of Turkish customers by applying new marketing improvements each and every day. In this research, the main objective is to investigate and understand the expectations and how these expectations met of the local organized retail chain?s customers in Ankara.