Türkiye'de swap sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi ve uygulamaları
Accounting an application of the Swap processes in Turkey
- Tez No: 211907
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Uluslararası finansal piyasalardaki gelişmeler hem gelişmiş ülkeleri hem degelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendirmektedir. Dünya ekonomisindekigloballeşme eğilimi, teknolojik gelişmeler, faiz oranları, döviz kurları ve ürünfiyatlarında meydana gelen ani değişmeler finansal risk yönetiminin önemkazanmasını sağlamış ve son yıllarda birtakım finansal araçların geliştirilmesineneden olmuştur. Geliştirilen finansal araçlardan bir tanesi de swap işlemleridir. Swapişlemleri, iki yada daha fazla taraf arasında faiz, döviz yada her ikisinin birdendeğişimini içeren finansal bir işlem olarak ifade edilebilir. Swap işlemleri özelliklefaiz oranları ve döviz kurlarından kaynaklanan risklere karşı korunmak, düşükmaliyetli finansman sağlamak, borç yapısını değiştirebilmek, farklı piyasalaragirebilmek gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Ülkemizde swap işlemleri 1985yılından sonra uygulanmaya başlanmış olmakla birlikte uygulanmasında muhasebesorunları, vergi sorunları, hukuki eksiklikler, ekonomik sorunlar gibi sorunlarlakarşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, finansal risk yönetimi içerisinde önemli bir yeresahip olan ve son yıllarda Dünyada ve Türkiye'de hızla gelişen swap işlemleriningenel olarak tanımı yapılarak özellikleri belirtilmiş; swap işlemlerinin çeşitleri,avantajları, dezavantajları ile uygulanmasında karşılaşılan sorunlar hakkındaaçıklamalarda bulunulmuş ve özellikle tez çalışmasına adını veren Türkiye'de kimuhasebeleştirilmeleri konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Both developed and developing countries are highly interested in thedevelopments in international financial markets. The tendency of globalization in theworld economy, technological developments, interest rates, rate of exchange andsudden changes in the prices of product prices caused the financial risk managementgain importance and in the latest years some financial means to develop. One of thedeveloped means is the Swap process. Swap process can be expressed as thefinancial process including the exchange of interest, foreign currency or bothbetween two or more sides. Swap process is especially used for protection from riskscaused by interest rates and rate of exchange, to provide low budget financing, beingable to change the structure of debts and being able to go into different markets. Inour country swap processes started to operate in 1985 and still some problems likeaccounting problems in its application, tax problems, legal deficiencies andeconomic problems can occur. In this study, the general definition of swap processeswhich have come to an important position in financial risk management and arefastly developing throughout the world and in Turkey, is made with mentioning itsfeatures; explanations about the types, the advantages, the disadvantages of the swapprocesses and the problems come up in its application are made and the subject ofaccounting in turkey is highly stressed which is also the name of the thesis.