Çocuklara yönelik gıda grubu televizyon reklamlarında animasyon tekniğinin kullanılmasının marka hatırlanması üzerine etkisi
Effect of animation technique usage over brand recall in television food advertisements for children
  1. Tez No: 211906
  2. Yazar: DİREN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Firmalar, potansiyel müşterilerine ulaşabilmek için mümkün olan her kanalı kullanma çabalarını arttırmaktadır. Pazarlama iletişimini kullanarak, olabilecek en az kaynakla en büyük etkiyi yaratma çabası içerisindedirler. Reklamların hatırlanmasını arttırmak için; anlatım tekniği olarak animasyonun kullanılması, özellikle de hedef kitlesi çocuklar olan reklamlarda oldukça sık başvurulan, ancak etkinliği net olarak açıklanmamış bir yöntemdir.Animasyon tekniği ile hazırlanmış reklam filmleri içerisinden özellikle çocukları satın alma davranışını gerçekleştirdiği gıda grubunda, etkinlik seviyesinin anlaşılması için bir deney uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu tezde, reklam planlama basamakları ve bu aşamalarda gerçekleşen stratejik karar alma, reklam etkinliğinin temel ölçüm süreçleri, reklamda animasyon kullanımı ve bunun marka hatırlanması üzerine etkisinin anlaşılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms, use every possible way to reach out their potential clients. They are trying to build the best impact with less resource by using the integrated marketing communication tools. In order to increase advertising recalls, especially which targets the children, they often chose animation techniques as an expression tool, and however technique is not proved to be successful.An experimental research is set to understand the effectiveness of the technique in advertisement, in the food sector, which children intent to have a buying behavior. With this thesis, strategic decision making through planning steps of advertisement, essentials of measurement in advertisement effectiveness, animation usage in advertisement, and the effect of this usage on brand recall aim to be explained.