Portföy oluşturma ve portföye dahil edilecek hisse senetlerinin seçiminde ?veri zarflama analizi?
Portfolio building and 'data envelopment analysis' to select stocks for implicating portfolio
  1. Tez No: 211912
  2. Yazar: ASUMAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
?Portföy Oluşturma ve Portföye Dahil Edilecek Hisse Senetlerinin Seçiminde Veri Zarflama Analizi?Asuman KÜÇÜKÖZBu çalışmada, etkinlik ölçme yöntemlerinden olan Veri Zarflama Analizi incelenmiş ve bu yöntem yardımıyla İMKB Sınai Endeksi'ne kote hisse senetlerinin etkinliği araştırılmıştır. Hisse senedi değerleme yöntemlerinden olan ?temel analizin?, firma analizi kapsamında karşılaşılan zorluklarından hareketle, yatırımcılara portföylerine dahil edecekleri hisse senetlerinin seçimi aşamasında yardımcı olabilecek bir yöntem olarak veri zarflama analizi önerilmektedir. Firmaların performanslarını etkileyeceği düşünülen temel finansal oranların girdi ve çıktı değişkenler olarak kullanıldığı uygulamada, güçlü finansal yapıya sahip ve etkin bulunan firmaların, ihraç ettikleri hisse senetlerinin de etkin olacağı varsayımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
?Portfolio Building and Data Envelopment Analysis to Select Stocks for Implicating Portfolio?Asuman KÜÇÜKABSTRACTIn this study, ?Data Envelopment Analysis? which is a method of efficiency evaluation, is analysed. The efficiency of the shares which are quoted to ISE Market Industrial Index is studied with help of this analysis. Considering the encountered complications of using fundamental analysis for evaluation of the shares, Data Envelopment Analysis is suggested to the investors. DEA is an alternative method in the selection stage of the shares which will be included in the portfolio. In the application, basic financial ratios which affect the Company?s performance are used as input and output. It is assumed that the shares that are issued by the companies which are found to be effective and have a strong financial structure, will also be effective.