Konaklama işletmelerinde faaliyet tabanlı maliyetleme ve bir uygulama
Activity based costing and its application in the accommodation enterprises
  1. Tez No: 211913
  2. Yazar: TUNCAY SOYALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Teknolojinin gelisimi ile dogru orantılı olarak, isletmelerde üretim ve satıshizmetlerini de kapsayan uzun dönemli ve çok asamalı faaliyetler ortaya çıkmıstır.Bufaaliyetler dolayısıyla olusan maliyetlerin mamullere yüklenmesi sırasındageleneksel yöntemlerin terk edilip yeni teknolojik maliyetleme yöntemlerininkullanılması gerekmistir. Maliyet yönetimleri daima daha dogru birim maliyetlerihesaplanabilmesi için bir çok yöntemler çerçevesinde maliyet hesaplarıyapmaktadırlar. Faaliyet tabanlı maliyetleme bu yöntemlerden biridir.Faaliyet tabanlı maliyetleme yaklasımında kaynakları faaliyetler tüketir. Bunedenle maliyetlerin mamullere gerçeklesen faaliyetlerden hareketle dagıtılmasınındaha dogru oldugu savunulur. Faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine dayalı maliyetsisteminde, faaliyetlerin tükettigi kaynakların bilesimiyle olusan mamullere iliskinfaaliyetlerin maliyetlerini izlemek için daha fazla maliyet dagıtım anahtarı kullanmakgerekir. Bu suretle daha dogru ve gerçekçi maliyet hesaplaması yapılabilecektir.Geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldıgı hallerde, faaliyet tabanlı maliyetlemeyönteminin kullanılması, alınacak isletme kararlarında daha saglıklı maliyetbilgilerinin kullanılması demektir. Böylece isletmelerin rekabet güçleri ve karlılıklarıartacaktır. Mamul maliyetlerinin daha saglıklı hesaplanmasında isletmelerbakımından yararlı olacaktır ve isletme yönetimlerinin stratejik kararlarında gereklibilgi ve altyapıyı saglayacaktır.
Özet (Çeviri)
Long-term and multi-phased activities regarding the production and sales haveemerged in the companies parallel to the developments of technology. Traditionalcalculations were left and new technological cost estimates have begun to beemployed to add the costs to the products based on those activities. Costmanagements always employ many methods to calculate more accurate unit costs.Activity based cost estimation is one of them.This method of activity based cost estimation admits that the resources areconsumed by activities. Therefore it is accepted that the costs should be distributedaccording to the realized activities. In this activity based cost management system,more cost distribution keys should be used to monitor the costs of activities toproduce certain goods that show up as a result of the combination of resourcesconsumed during those activities. Only then more correct and accurate costestimation can be done.Employing activity based cost estimation instead of traditional methods whenthey are inefficient, means more accurate cost data can be used to make managementdecisions. Thus the company?s competitive power and profitability can increase.Making more reliable product cost estimations will help companies grow and willbuilt the sound infrastructure for the companies to make strategical decisions.