Cingözoğlu Aşık Seyit Osman üzerine bir araştırma(inceleme-metin-sözlük)
A study on Aşik Seyit Osman ( study text - dictionary )
  1. Tez No: 211921
  2. Yazar: HAKAN MUCUK
  3. Danışmanlar: DR. BAYRAM DURBİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Tezimizin konusunu, bugüne kadar yapılan çalısmalarda arastırmacıların tek bir kisi olarak verdigi Cingözoglu Seyit Osman'ın incelenmesi, Cingözoglu'nun Karacaoglan, Dadaloglu gibi olgu oldugunun ispatlanması, Cingözoglu geleneginin tespit edilmesi ve bu gelenege ait türkü siirler olusturmaktadır. Bu gelenege ait türkü siirleri ise halk arasından topladıklarımız, Ahmet Sükrü Esen'in su an ?Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı Boratav Arsivi?nde bulunan yirmi yedi defteri ile Fahri Bilge'nin ?Millî Kütüphane?de bulunan bes defterindeki türkü siirler olusturmaktadır. Çalısmamızda ilk önce XIX. yüzyıl Osmanlısının sosyal, siyasî ve kültürel ortamını ve Cingözoglu obasının da mensubu oldugu Avsar asiretini inceledik. Daha sonra Türklerde âsıklık gelenegini geçmisten günümüze kadar olan seyri içerisinde ele alıp, bu gelenegin temellerinden ve esaslarından bahsettik. Siirlerden, diger kaynaklardan, defterlerden ve halk anlatılarından hareketle Cingözoglu gelenegini tespit ettik. Bu gelenege mensup Cingözoglu Seyit ve Cingözoglu Osman'ın hayatı, edebî kisiligi, siirlerinin sekil, muhteva ve motif özellikleri hakkında bilgi verdik. Daha sonra Cingözoglu gelenegine ait olan siirlere ilk dörtlüklerinin son mısrasını baslık olarak verdik. Tüm siirleri bir araya getirerek baslıklarının ilk harfine göre sıraladık ve varsa siirlerin hikâyelerine yer verdik. [varsa] Derleyenin Açıklaması, [varsa] Metnin Hikâyesi ve Metin Üzerinde Düsünceler kısımlarına yer verdik. Arastırmacılara kolaylık olması açısından hazırladıgımız sözlük bölümünde de her sözcügün anlamını verdik. Bu arastırmamız hakkında yazılı kaynaklarda çok fazla bilginin bulunmaması, daha önce tek kisi olarak verilen sahsiyetin aslında Seyit ve Osman olmak üzere farklı kisiler oldugunun ve ?Cingözoglu Gelenegi?nin tespit edilmesi ayrıca daha önceden yayınlanmamıs siirlerin bu çalısmada yer alması, tezimizin önemini arttıran hususlardandır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is to examine ? Cingözoglu Seyit Osman ?who has been shown as single person by researchers. To prove that Cingözoglu is a phenomenon like Karacaoglan and Dadaloglu and to find out Cingözoglu tradition and poems in this tradition. These poems contain ones which collected among people and ones in Ahmet Sükrü Esen?s tmenty seven note books found in Turkish Economic and History organization Boratav Archives and folk poems in five notebooks of Fahri Bilge which is found in ?National Library?. In our research we first studied the ottoman Empire?s social, political and cultural life in the 19th century and Avsar Tribe in which Cingözoglu belorngs. Then we talked about ? Âsıklık tradition? and basis of this tradition up to now. We found out about Cingözoglu tradition by using poems, other sources, notebooks and people?s saying. We gave information about Cingözoglu Seyit and his literary life and contents and forms of his poem. Then we collected all poems in Cingözoglu tradition and we ordered them. We told about their stories. In these kinds of poems rhyme is an important factor. For this reason to find out the poems easily we prepared an ? index of poems?. n this index we ordered Cingözoglu?s poems alphabetically according to their last line of their first guarter note. To make it easier for researchers we gave the meanings of each word in the dictionary section. Our thesis is very important because there isn?t much information about this subject in written resources. It shows that Seyit and Osman are different people and there are poems that haven?t been editted before.