A new historicist approach to David Lodge's Small World
David Lodge?un Small World (Dünya küçük) adli romanina yeni tarihselci bir yaklaşim
- Tez No: 211922
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Edebi türlerden birisi olan roman, içerisinde bulundurdugu temel bilgilerinden çogunu gerçek hayattan ve gerçek bilgilerden alır. Bir romanda, kurgu ile gerçek yan yana yer alır. Yeni tarihselci yaklasımı uygulayarak, bilge ve belgelerin ısıgında, bir kısmı 1980'lerin Türkiye'sinde geçen David Lodge'un Dünya Küçük (Small World) adlı eserindeki bilgilerin karsılastırılması ve dogrulanması yapılmıstır. Romanın yazıldıgı tarihlerdeki; ekonomik, tarihi, sosyal ve politik bilgiler bir araya getirilerek, romandaki bilgilerin dogrulugu takip edilmeye çalısılmıstır. Dünya Küçük 1980'lerin Türkiye'sinde geçmektedir. Bu yıldaki en önemli olay süphesiz 12 Eylül 1980'de gerçeklesen askeri darbedir. 12 Eylül darbesi, zamanın insanlarının büyük bir kısmı tarafından ihtiyaçtan dogdugu düsünülmüstür. Parlamenter sistemin haklı bir degisimi olarak addedilmistir, çünkü o zamanki parlamenter rejim, halkın temel sorunlarına bir çözüm getirebilme yeteneginin çok uzagındaydı. Dünya Küçük adlı romanın yazıldıgı yıllara da tekabül eden 1980'lerde Türkiye ekonomisi derin bir kriz içerisindeydi. nsanlar temel ihtiyaç maddelerini bile bin bir güçlükle ve saatlerce kuyrukta bekleyerek temin edebiliyorlardı. Arabalar için benzin bulmakta bile sıkıntı çekildigi göz önünde bulundurulursa, yasanılan ekonomik buhranın büyüklügü daha iyi anlasılabilir. Roman, bize romancının bakıs açısıyla, dönemin insanlarının yasadıgı zorlukların bir kısmını yansıtmaktadır. Ayrıca, roman sayesinde, Türkiye'de mukim insanların görmekte zorlanacagı ayrıntıları, Türkiye'yi ziyaret eden bir yabancının gözüyle görme imkânına da sahip olmaktayız.
Özet (Çeviri)
Being one of the popular literary genres, novel takes most of its core and essential information from reality, life as well as experience. In a novel, by and large, authenticity goes side by side with fiction. By adopting this perspective into practice, in this part, an attempt was made ? in the light of the documented data and gathered information ? so as to compare, contrast and validate piece of information about Turkey, which takes place in David Lodge?s Small World. We also endeavored to trace the accuracy information in the novel, by bringing historical, economic, social and political facts of the time when the novel was written. Small World takes place in the 1980s of Turkey, which also constitutes the time when Turkish economy was in deep crisis. People could obtain essential goods only with great difficulty, and often by waiting long hours in the lines. It was also difficult to find oil, which help us realize the depthless of the crisis. Small World takes place at a time when Turkey was in deep poverty due to lack of essential foods. The part that tells about Turkey in the novel, overall, matches with the reality of the time as well as historical data. The novel helps to understand the difficulties experienced by people from a novelist?s perspective. It also provides with valuable insights of the time as experienced by a foreign visitor to Turkey. Lastly, the author projects Turkey from a different angle which, otherwise, could not be seen by the native habitants of Turkey.