Güzel sanatlar fakültelerinde uygulanan piyano eğitiminin incelenmesi
Investigation of piano training that is applied in fine arts faculties
- Tez No: 211924
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DAMLA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu arastırma, Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümlerinde uygulanmakta olan piyano egitiminin incelenmesine yöneliktir. Arastırma, Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümlerinde görev yapan piyano ögretim elemanlarının piyano egitiminde uyguladıkları yöntem ve teknikleri, piyano egitimi programlarının hazırlanısını, ögrencilerin bölüme giristen mezun oluncaya kadar geldikleri piyano çalabilme düzeylerini, aldıkları egitimin meslek hayatlarındaki islevselligini, bölüm binalarının fiziksel sartlarını inceleyerek, Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümlerinde uygulanan piyano egitiminin mevcut durumunu tespit etmeyi ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde daha nitelikli bir piyano egitiminin verilebilmesi için öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Arastırmada, verilerin bir kısmı Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümlerinde görev yapan piyano ögretim elemanlarından, anket yoluyla, bir kısmı da literatür taraması yöntemiyle elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to invesitigate the piano training that is applied in Fine Arts Faculties. The research is intended to determine the present conditions of piano education applied in the music departments of Fine Art Faculties and develop suggestions for more qualified piano education by observing the methods and piano education programs of the lecturers in these faculties, the levels for playing the piano of the students from their registration to graduate and functionality of their education in their career, the physical conditions of the department buildings. In the research, some part of data has been taken from piano lecturers of music departments in Fine Arts Faculties by the way of questionnaire and some other part of the research has been taken by the way of literature researching.