Tevrat ve İncil'in itikat açısından Kur'an'a arzı
The presentation of the torah and bible to the Quran as faith
  1. Tez No: 211923
  2. Yazar: ABDULBAKİ YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ZEKİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Dünyada yasayan insanların yarısına yakınını ilgilendiren Kur'an, Tevrat ve ncil'e inananların inanç ilkelerini tespit ve Kur'an'a arz yoluyla konuyu ele almak insanlıga bir hizmet olacagı kanısıyla bu çalısma yapıldı. Öncelikle kutsal kitaplar taranarak inanç esaslarıyla ilgili ifadeler tespit edildi. Ulasılabildigi kadarıyla kaynaklara ulasılarak Kur'an'a Tevrat ve nciller arz edildi. Ve çıkan sonuçlar tespit edildi. Bunlar ise: Tevrat'ta srailogulları, seçilmis kavim mantıgıyla kutsal bir ırk inancına bogulmus durumdadır. nsanlastırılmıs tanrı ve Allah'ın sıfatlarında çeliskiler tespit edilmistir. Meleklerin yemek yemesi, peygamber seçmesi gibi hususlar Kur'an'a aykırı inançlardır. Kitaplarının açıkça tahrif edildigi bizzat Tevrat'ta açıklanmıstır. Son olarak ahiretle ilgili bir kaç ifadeyle yetinilmesi, Tevrat'ın dünyevilesmis kalem sahiplerince degistirilmisliginin açıkça ispatıdır. Çünkü ahirete imanın en berrak izahı kisileri ölçülü yasatmayı amaçlayan kutsal kitapların vazgeçilmez en temel özelligidir. ncillerde ise Baba-Ogul iliskisi ve Ogul sa'nın ilahlastırılması en temel inanç haline getirilmistir. Oglun meleklere hakim olması, peygamber seçmesi, kıyamette insanları dirilterek onlara hükmetmesi gibi özellikler Pavlus tarafından sa'ya yamandıgı net olarak gözlemlenebilir. Pavlus'un incili ve sa'nın incili seklindeki iki ayrı ncil nitelemesi de bu gayreti belgelemektedir. Yukarıda sıralanan eksik, çelisik, kabul edilemez inanç ilkelerinin Kur'an'la kıyaslandıgında, Kur'an'ın hiçbir tutarsızlıgı içermemesi, peygamberler için kabul edilemez olan özellikleri içinde tasımaması, ahiret inancının açık, berrak ve genis izahı, Allah'ın kisilestirilmis özelliklerle tanıtılmaması, Kur'an'ın Allah'tan geldigi gibi korunup bu günlere geldigini net olarak ispatlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, stating people's, who are half of the people on the earth and it concerns them as they believe to The Quran, The Torah and Bible, faith principles and handling this subject by presenting to The Quran, was prepared on the belief of a service to the humanity. First of all, the Holy Books were combed out and the expressions about faith principles were ascertained. The sources were accessed as much as possible and The Quran, The Torah and Bible were presented. And the results were ascertained. These are : On The Torah, The Israelites are smothered with the belief of holy ethnic group with the sense of chosen society. Paradoxes are ascertained about the adjectives of God and Humanized God. Subjects like, Angels eating and choosing a prophet are contrary faiths for The Quran. It is simply announced on The Torah that their book was altered. And finally settled for one or two expressions about life to come is the proof to The Torah has been changed secularized people alterance. Because the clearest commentary of the belief to the life to come is the indispensable main characteristic of the holy books that aims to let live people measured. Ont The Bibles, the relation of The Father and Son and apotheosizeing of Jesus, The Son, became the main belief. It can be observed clearly that Pavlus foisted the qualitys of the Son, like, the control on the angels, to choose a prophet, to awaken people and to rule them. The two seperate qualification of Bible like Pavlus's Bible and Jesus's Bible is certfying this effort. After comparing these missing, conflicting, unacceptable faith principles with The Quran, we see that there is no inconsequence in the Quran, there is nothing unacceptable about the prophets in the Quran, life to come faith is clear, and there is a wide explanation about it , there is no introduce about God's personal properties and as o conclusion it proves us the Quran is saved as the orginal as the God sent.