Fıkhi hükümlerde hür köle ayrımının temelleri
In the islamic law discrimination between the free-slave of basic
- Tez No: 211928
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MENDERES GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Biz bu tezimizde, hürlerle köleler arasındaki ayrımın neler oldugunu ve bu ayırıma baglı olarak hukuki uygulamalarından örnekler vermeye çalıstık. slamiyet köleligi tamamen kaldırmamakla birlikte, onlar hakkındaki tasarrufları efendilerinin keyfi uygulamalarına da bırakmamıs ve bir ıslah müessesesi haline getirmistir. Bunun sonucunda da kölelerin tâbi oldugu genis bir hukuk mevzuatı olusmustur. Genel prensip olarak kölelerin isledigi suçlara karsı verilecek cezaların hürlerin cezalarının yarısı ile cezalandırılacagı kanaati benimsenmistir. Bu, fıkhın diger alanlarına da kıyas yapılarak uygulanmıstır. Tezimiz giris ve üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde hür köle ayrımını doguran usulî ve fıkhî tartısmalar ana hatlarıyla islenmis ve ayrıca kıyas yapılması için slamiyet dısında diger sistemlerde köleligin nasıl olduguna yer verilmistir. kinci bölümde ise kölenin hukuki ehliyeti, cezai ehliyeti, sahitligi, ikrarı tasarrufları ve köle çesitleri islenmistir. Üçüncü bölümde, hür-köle ayrımının söz konusu oldugu fıkhî alanlardan ibadetler, evlilik, nesep, nafaka, miras, es sayısı, velâ, bosanma ele alındı. Cezalarda ise hür-köle ayrımının kısas, diyet ve had cezalarına olan etkisi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
n this thesis, we tried to explain not only the discrimination between the slaves and independent people (the free) but also the legal applications. slamic religion didn?t abolish the slavery completely, but it did not allow to the possessoris for their personal desires and applications. So slamic religion became reformatory for the slaves. As a result of this, a detailed law regulation was formed which included the slaves. An opinion was accepted which carries the idea that the slaves will be punished half of the free sentenced to. This procedure was aplied by comparing the other situations. Our thesis is composed of itroduction and the tree parts: n the first part, how the slavery was in the other systems was told, being given methodology of slamic law which caused the free and the slave discrimination. n the secend part, legal capabilitiy, punitive competence, admission, agabeylity, testimony of a slave and different kinds/types of slave were indicated. n the third part, slamic law of prayer that dealt wiht the free- the slave discrimination, marriages, lineage, alimony, heritage, number of partner, guardian and divorce were told. Furtermore, the effects of the free- the slave discrimination on the punishment such as retaliation, blood Money(diyet), limited punishments(had) were examined.