Hadis usulünde Ehl-i bid'at problemi ve uygulamadaki yansımaları
The Ahl Bid'a problem in hadith methodology and its reflections in application
  1. Tez No: 211927
  2. Yazar: ZEHRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TOKSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
?Hadis Usulünde Ehl-i Bid'at Problemi ve Uygulamadaki Yansımaları? isimli tezimizin konusu, hadis usulünde bid'at olarak nitelendirilen mezheplere mensup ravilerin rivayet ettikleri hadisler alınır mı alınmaz mı problemindeki teorik tartısmalar ve alimlerin bu konuda ileri sürdükleri sartlara eserlerinde ne derece riayet ettikleridir. Buradan hareketle, muhaddislerin farklı düsünceler karsısındaki tavrı ile teori ve pratik uyumu sorununu irdelemeyi amaçladık. Tezin uygulama boyutunu mümkün oldugunca örnekleme yöntemi ile Kütüb-i Tis'a'dan inceledik. Tezimizin içerisinde yer alan konuları genel olarak belirtmemiz gerekirse, Birinci Bölüm'de, hadis usulünde ehl-i bid'at probleminini inceledik. Öncelikle bid'at mezhepleri ve cerh-ta'dil ilminde bid'atın yerini belirleyip daha sonra ehl-i bid'at olmakla itham edilen ravilerin rivayetlerinin degerini ele aldık. kinci Bölüm'de, Kütüb-i Tis'a'da yer alan ehl-i bid'at ravileri üç baslık altında inceledik. Münekkitlerin ehl-i bida't olmakla itham ettikleri ve rivayetleri Kütüb-i Tis'a'da yer alan raviler ile Kütüb-i Tis'a müelliflerinin kendilerinin itham ettigi halde eserlerinde yer verdikleri ravileri ayrı ayrı tespit etmeye çalıstık. Son olarak da, Kütüb-i Tis'a müelliflerinin bid'at ehlinden hadis alma konusunda ileri sürdükleri sartları ile eserlerinde yer alan ehl-i bid'at ravileri karsılastırmalı olarak inceledik. Hadisin slam dinindeki ve slam Kültüründeki yeri ve önemi reddedilemez. Alimler tarafından ehl-i bid'at problemi ile nakledilmis hadisleri kaybetme problemi dengede tutulmaya çalısılmıs ve muhaddisler ehl-i bid'ata karsı genellikle müsamahakar davranmıslardır.
Özet (Çeviri)
The subject of this present thesis entitled ?The Ahl Bid?a Problem In Hadith Metodology and Its Reflection In Application? is the theoretic discussions about problem in hadis methodology, if narrations of bid?a madhhab?s (sect?s) members could be taken or not and to what extant Islamic scholars respected their provisions about this subject in their books. In this context, we aimed to examine muhaddith?s attitude to different thoughts and the harmony of theoretic and pratic problem. We examined application extent (pratical side) of this present thesis from al-Kutub al-Tis?ah by giving examples as much as possible. The topics included in this present thesis is as fallows; The First Chapter examines the problem of ahl bid?a in hadith metodology. We consider first, bid?a madhabs and bid?a?s position in al-jarh and al-ta?dil and than the value of ahl bid?a?s narrations. In the Second Chapter ahl bid?a narrators in al-Kutub al-Tis?ah were examined under three subtitles. We tried to distinguished one by one the narrators who were accused of being ahl bid?a by reviewers and whose narrations are in al-Kutub al-Tis?ah between the narrators that were reviewered by al-Kutub al-Tis?ah writers and their narrations were included in their books. Lastly, we examined comparatively put forward by al-Kutub al-Tis?ah writers conditions in taking hadith from ahl bid?a with ahl bid?a narrators in their books. The place and role of hadith in Islam and Islamic culture is undeniable. Ahl bid?a problem and the problem of losing narrations were tried to be balanced by Islamic scholars. Muhaddiths were generally lenient with ahl bid?a.