Eski Türk edebiyatında mektup ve bir Mecmua-i Münşeat
Letter in the old Turkish literature and a periodical of artistic prose
  1. Tez No: 211932
  2. Yazar: RECEP GÖKÇE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Eski Türk Edebiyatında Mektup ve Bir Mecmù`a-i Münşeât? isimli yüksek lisans tezimizin amacı; Eski Türk Edebiyatındaki mektup ve münşeât geleneği hakkında bilgi sahibi olmak ve elimizde bulunan münşeât mecmuasını edebiyat tarihimize kazandırmaktır. Münşeâtlar Dîvan Edebiyatının ortaya çıkışıyla başlar ve bu edebiyatla ömrünü sürdürür. Yine bu edebiyatla da sona erer. Münşeâtlar tıpkı Dîvan şiiri gibi kendine has kuralları olan nesir yazılarıdır. Münşeât mecmuaları ise bu yazıların dolayısıyla mektupların toplandığı eserlerdir. Bu sebeple münşeâtların incelenmesi neticesinde Osmanlıdaki mektup geleneği de ortaya çıkacaktır. İncelemiş olduğumuz münşeât mecmuası bu geleneğe verilebilecek örneklerden birisidir. Ayrıca yazılan makamlarla, kullanılan dil ve üslup Osmanlıdaki sosyal ilişkilerin boyutu ve mektup geleneğinin ortaya konmasında ölçü olabilecek niteliktedir. Altı bölümden oluşan çalışmamızda ?inşâ, münşî, münşeât ve mektup? kavramları üzerinde durduktan sonra. Mektuplar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş ve daha sonra elimizde bulunan münşeât mecmuası muhteva, dil ve üslup gibi özellikleriyle incelenmiştir. Bundan sonra mecmuada bulunan mektupların orijinalleri transkribe edilerek çalışmanın sonunda genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın sonuna kaynakça ve eserin tıpkıbasımı eklenerek çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis entitled `Letter in the Old Turkish Literature and a Periodical of Artistic Prose? is to learn about the tradition of letter writing and artistic prose in the Old Turkish Literature and to bring to light the artistic prose periodical we have. The artistic proses begins to exist with the Classical Ottoman Literature, develops and finally ends with it.Artistic proses have their own strict rules just like the Classical Ottoman Poetry.The periodicals of Artistic Prose are the works where these letters were compiled.Therefore, the characteristics of letter writing tradition will come out when these Artistic Proses are investigated. The Artistic Prose Periodical investigated here is typical of this tradition. In addition,the manner,style and the competence states the social relations in the Ottoman period and the tradition of letter writing. This study is made up of six parts.First, the concepts and the main characteristics of artistic proses and letter writing are examined.Secondly, information about the letters are given in detail.Third,the artistic prose periodical is examined in terms of content,manner and language characteristics.Then,the original documents of letters in the sample periodical are transcribed. Finally, a general comprehensive evaluation is added to the end of the study. The thesis is ended with a bibliography and a facsimile(an exact copy) of the work.