Organizasyonlarda disiplinsiz davranışlar ve disiplinsiz davranışlar ile kişilik arasındaki ilişkisinin belirlenmesine yönelik kayseri'de bir araştırma
A resarch in Kayseri directed to designate at manufactered undiscipline behaviors and undiscipline behaviors both personality
- Tez No: 211933
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalısmada bes faktör model kisilik özelliginin (dısa dönüklük, uyumluluk, özdenetim, duygusal tutarsızlık, gelisime açıklık) disiplin üzerinde (özellikle disiplinsiz davranıslar üzerinde) anlamlı bir farklılasma yaratıp yaratmadıgı ve disiplindeki degismelerin kisilik özellikleri ile açıklanıp açıklanamayacagı belirlenmeye çalısılmıstır. Bu sayede kisiligin disiplin üzerindeki etkisi tanımlanmıstır. "kincil olarak ise, demografik özelliklerin (yas ve cinsiyet), statünün (yönetici, isçi ), çalısma alanının disiplin üzerinde bir farklılasma yaratıp yaratmadıgı ve disiplindeki degismelerin bu özellikler ile açıklanıp açıklanamayacagı ortaya konmustur. Disiplin bagımlı degisken olarak ele alınmıs bes kisilik özelligi ise bagımsız degisken olarak kabul edilmistir. Yapılan analizler neticesinde kisilik faktörlerinden özdenetim faktörünün pozitif ve güçlü yönde disiplini etkiledigi, dısa dönüklügün ve duygusal tutarsızlıgın ise negatif yönde disiplini etkiledigi tespit edilmistir. Aynı zamanda bu üç kisilik faktörünün (özdenetim, duygusal tutarsızlık, dısa dönüklük) disiplindeki degismeleri %49,1 düzeyinde açıkladıgı tespit edilmistir. Uyumluluk ve gelisime açıklık faktörlerinin ise disiplini etkilemedigi anlasılmıstır. Kisilik özellikleri arasında yapılan çoklu korelasyon analizinde ise dısa dönüklügün; duygusal tutarsızlıgı etkilemedigi, uyumluluk, özdenetim ve gelisime açıklık özelliklerini pozitif yönde etkiledigi, uyumlulugun; duygusal tutarsızlık ile negatif, dısa dönüklük, özdenetim ve gelisime açıklık faktörleriyle pozitif bir etkiye sahip oldugu, özdenetimin; duygusal tutarsızlık ile negatif, dısa dönüklük, uyumluluk ve gelisime açıklık ile pozitif bir etkiye sahip oldugu, duygusal tutarsızlıgın; dısa dönüklük üzerinde bir etkisinin olmadıgı, diger faktörlere negatif etki ettigi, gelisime açıklıgın ise; duygusal tutarsızlıga negatif, dısa dönüklük, uyumluluk ve gelisime açıklık faktörlerine pozitif etki ettigi tespit edilmistir. Ayrıca demografik özelliklerin (yas, cinsiyet), statünün, çalısma alanının disiplin üzerinde anlamlı bir farklılasma yaratmadıgı tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
This study tries to obtain whether five factor model personality trait (affability, selfcontrol, emotional inconsistency, amicableness, being open to development)has a meaningful impact on discipline (especially on undisciplined attitudes) and changes in discipline has a bound with personality trait or not. In this way impact of personality on discipline is defined. As secondary it is put forth whether demographic features (age, gender), status (superior, personnels), working area create a differentiation on discipline and changes in discipline can be clarified with these traits or not. While discipline is regarded as a dependent changable, personality traits are accepted as independent changables. As a result of analysis, it is determined that while self-control from the factors of personality traits affect discipline positively and enourmously, affability and emotional inconsistency affect discipline negatively. At the same time, this three factors of personality (self?control, affability, emotional inconsistency) affect changes in discipline at rate %49.1. It is inferred that amicableness and being open to development has not effect on discipline. The multi?correlation analyses done among personality trait put forth that affability do not affect emotional inconsistency;affect amicableness, self? control, being open to development positively; amicableness affect emotional inconsistency negatively, affability, self?control and being open to development positively; self?control affect emotional inconsistency negatively, affability, amicableness and being open to development positively; emotional inconsistency do not affect affability, other factors negatively; being open to development, emotional inconsistency negatively; affability, amicableness, being open to development positively. With particular attention, it is determined that demographic features, status, working area has no meaningful differentiation on discipline.