Yapılandırmacı eğitim sürecinde öğretmen öğrenci ilişkilerindeki değişim ve dönüşüm
The change and transformation in the teacher-student relations in the configurative education process
  1. Tez No: 211965
  2. Yazar: MEHMET GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz egitim sistemine baktıgımızda egitim sisteminde bilgi çagı bireylerini olusturmak için yeni yaklasımlar söz konusudur. Bu nedenle Milli Egitim Bakanlıgı ilkögretim okullarında geleneksel egitim sisteminden yapılandırmacı egitim sistemine geçmistir. Yüksek Lisans Tezi olarak sundugum çalısmamda birinci bölümde ögretmen merkezli egitim sistemi ile ögrenci merkezli egitim sistemi arasındaki farklılıklar ele alınmıstır. Yapılandırmacı egitim sistemi incelenmis, geleneksel egitim sistemi ile farklılıkları ortaya konmaya çalısılmıstır. Yapılandırmacı egitim sisteminin ögretmen ve ögrencilerden neler bekledigi incelenmistir. &kinci bölümde ise, günümüzde ögretmen ögrenci iliskilerini tespit etmek amacı ile Kütahya il merkezinde ilkögretim okullarından örneklem grubu olusturularak bir anket çalısması yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
If we have a look on the contemporary education system we see that new approaches are possible to bring up information age individuals. For that reason National Education Ministry dovetailed to structuring education system from traditional education system in primary schools. In my study which I presented as master?s degree thesis, the differences between teacher based education system and student based education system has been studied in the first part. Structuring education system has been studied, its differences from education system were tried to be discovered. It is studied that what does structuring education system expects from teachers and students. In the second part, a survey has been carried out in order to find out teacherstudent relation after forming a sample group from the primary schools in the centre of Kütahya.