1840 (h.1256) tarihli temettu'at defterine göre Hüdevandigar eyaleti Balıkesir sancağı merkez kazasına bağlı ovaköy (atanos), Halalca, Balıklı (Mendehore)ve Çayırhisar köylerinin iktisadi ve içtimai durumu
According to temettü'at inventory of the year 1840 (a.h.1256), the economical and social sitoation of the villages-Ovaköy (Atanos), Halalca, Balikli (Mendehore) and Çayirhisar-of the main town of Hüdavendigar province Balikesir sanjak
  1. Tez No: 211969
  2. Yazar: MUTLU ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYGÜN ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Osmanlı Devleti'nde, Tanzimat'ın ilanıyla birlikte vergi sisteminde önemli degisiklikler yapılarak daha sistemli bir düzen olusturulmaya çalısılmıstır. Bu dönemde daha önce degisik isim ve sekillerde alınan vergilerden bir kısmı kaldırılarak, herkesin ödeme gücünü esas alan temettü` vergisi konulmustur. Bu verginin kaydedildigi defterlere de Temettü'at Defterleri denilmistir. 19. yüzyılın sosyo- ekonomik yapısı hakkında oldukça önemli bilgiler veren Temettü'at Defterleri, günümüzde Basbakanlık Osmanlı Arsivinde bulunmaktadır. 1988'de tasnif çalısmaları tamamlanarak arastırmacıların hizmetine sunulan Temettü`ât Defterleri, vergiye tabi toprak, hayvan, kira gelirleri ile meslek ve sanat gelirlerinin kaydedilmesiyle olusmustur. Temettü`ât Defterleri'nden dönemin nüfusunu, bölgenin iktisadi, ticari, durumunu, arâzî yapısı ve zirai üretimini, hayvan dagılımını, ailelerin gelir ve refah seviyesi ile sanat ve üretimi gibi pek çok konuda bilgi bulmak mümkündür. Yüksek lisans tez çalısması olarak bu defterlerden Balıkesir Sancagına tâbi asagıdaki köylerin transkripsiyonu ve degerlendirilmesi yapılmıstır. ML.VRD.TMT. 7227. s 65-72 Ovaköy (Atanos ) ML.VRD.TMT. 7227. s 141-148Halalca ML.VRD.TMT. 7227. s 205-211 Balıklı (Mendehore) ML.VRD.TMT. 7227. s 236-242Çayırhisar
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, more systematic regularity had been tried to be constituted, by doing important changes in the tax system after the announcement of the Tanzimat Firman. In this period, some of the taxes taken in different names and types were cancelled and public payment based TEMETTÜ tax had been excised. The transactions in this type of tax were recorded in the books named Temettü?at books. The Temettü?ad books, which can give important informations about the socioeconomic structure of the 19.th century, are in the Premiership Ottoman Archives today. In 1988 the classification works were finished and The Temettü?ad books were served up to the researchers? use. These books had been occured with the records of the landed properties, animals, hire revenues, metier and art revenues. Temettü?ad books include many different kinds of information such as population of the period, economic and commercial situation of the area, structure of the territory and agricultural production, distribution of animals, income and wealth levels of the families, etc. The transcription and the analysis studies were accomplished as master thesis study . ML.VRD.TMT. 7227. s 65-72 Ovaköy (Atanos ) ML.VRD.TMT. 7227. s 141-148Halalca ML.VRD.TMT. 7227. s 205-211 Balıklı (Mendehore) ML.VRD.TMT. 7227. s 236-242.Çayırhisar