İslam'ın doğuş dönemi (Sadru'l-Islam) Arap edebiyatında mecaz sanatı
The art of metaphor in Arabic literature during the birth of Islam (Sadr Al-Islam)
- Tez No: 211980
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
?Bir lafzın aralarındaki bir alakadan dolayı konuldugu (vaz') anlamın dısında kullanılması? seklinde tarif edilen ?mecaz? kavramı yüksek lisans programları çerçevesinde hazırlanan bu çalısmada tüm yönleriyle ele alınmaktadır. Bu çalısma bir giris ve dört bölümden olusmustur. Giris bölümünde kullanımı bakımından lafzın kısımları ve mecaz kavramı ile mecazın belagat ilmindeki yeri, lügavi ve ıstılahi manaları mecazın anlasılması için bilinmesi gereken kavramlar bütün çesitleriyle irdelenmistir. Birinci bölümde, dinimizin ve medeniyetimizin ana dinamigi olan Kur'an'da mecazın bulunup bulunmadıgı tartısması enine boyuna ele alınmıs mecazı kabul ve reddedenlerin delilleri ortaya konulup bu delillerin kritigi yapılmıstır. kinci bölümde bu tartısmadan olumlu bir cevap alarak Arap dilinin korunması ve ebedilestirilmesi yolunda en önemli katkıyı saglamıs olan slam Dini'nin Yüce Kitabı Kuran-ı Kerim'den mecaz ile ilgili örnekler, lahi beyanı açıklama sahasında yazılmıs tefsir kitaplarından, özelliklede Arap dilinin gerek nahiv-sarf, gerekse bütün çesitleriyle belagat alanında belirgin izler bırakmıs bazı kitaplardan ele alınarak bu eserlerin müellifleri tarafından yapılmıs tahlillere yer verilmistir. Üçüncü bölümde, Kur'an'ı insanlara açıklamak ve teblig etmekle bizzat Yüce Allah tarafından memur kılınan Hz. Peygamber'in Hadislerinde mecazın nasıl islendigi örnekler verilerek açıklanmıstır. Son olarak dördüncü bölümde Sadru'l-slam (slam'ın Dogus Dönemi) Arap siir ve nesirlerinde mecazın islenisi ve mecaza dair örnekler verilip bu örnekler tahlil edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The term ?metaphor?, which signifies the usage of a word in a different meaning than its original meaning, has been analyzed in all its aspects in this work. It is made up of an introduction and four parts. Parts of speech and the term ?metaphor? is analyzed in the introduction along with the place of ?metaphor? in rhetoric, its dictionary and terminological meanings and all the terms required to be known in order for it to be fully understood. In the first part of the work, we delved into the dispute whether ?metaphors? exist in the Quran, the most important dynamic of our religion. The proofs of those who recognize ?metaphors? in the Quran and of those who do not, are presented and criticized. In the second part of the work, examles are given from the Quran, the holy book of Islam, which has contributed a great deal to the preservation and eternalization of the Arabic language. There are also analyses of the authors of the commentaries on the Quran, which explain the divine word of Allah, and also of the authors of the books on Arabic grammar and rhetoric. In the third part, the use of ?metaphor? is explained by way of examples from the words and deeds (Hadith) of the Prophet (pbuh). And in the fourth part, examples of the use of ?metaphor? are given from the poems belonging to the period of the birth of Islam (Sadr al-Islam) and are analyzed