Yüzey dalgalarının içi dielektrik dolu çukurdan kırınımı
Surface wave diffraction by a dielectric groove
  1. Tez No: 211981
  2. Yazar: GÖKSEL KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI TAYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sonsuz reaktif bir düzlem boyunca yayılan bir yüzey elektromagnetik dalganın içi dielektrik dolu dikdörtgen şeklinde bir empedans çukurundan kırınımı incelenecektir. Çukurun dikey ve yatay duvarlarının empedans değerlerinin farklı olabileceği göz önünde bulundurulmaktadır. Sınır, süreklilik ve radyasyon koşulları kullanılarak problem üçüncü türden bir Modifiye Wiener-Hopf Denklemine (MWHD) indirgenir. Bu denklem birtakım basit işlemlerle dekuple edilerek önce ikinci türden Fredholm denklem takımına, sonra da sonsuz sayıda bilinmeyen sabit içeren sonsuz boyutlu iki lineer cebirsel denklem sistemine dönüştürülür ve sayısal yöntemlerle yaklaşık olarak çözülür. Sonuç olarak, düzlemin yüzey reaktansı, çukur duvarlarının empedansı, dolgu malzemesinin dielektrik sabiti, çukur derinlik ve genişliği v.b. parametrelerin kırınım olayına etkisi grafiklerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The diffraction of the surface electromagnetic wave propagating along an infinite reactive plane by a dielectric filled rectangular impedance groove will be studied. It is considered that the impedances of the horizontal and vertical walls of the groove can be different. Utilizing the boundary, continuity and radiation conditions, the problem is converted to a Modified Wiener-Hopf Equation(MWHE) of the third kind. After decoupling of this equation by some simple operations, it is firstly converted to a second type Fredholm Equation set and than to two infinite linear algeabric equation sets containing infinite number of unknown constants and solved .numerically. Consequently, the effects of various values for the parameters, the surface reactance of the plane, the vertical and horizontal wall impedances, the width and depth of the groove and the dielectric of the material in the groove are shown graphically.