Türkiye'de yapısal katı atıkların yeniden değerlendirilmesine yönelik bir çalışma
A project about recycling of constructional solid waste in Turkey
- Tez No: 211982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünyada son yıllarda hızlı nüfus artı?ı ve sanayile?menin de geli?mesi ile katı atık üretiminde önemli ölçüde artı? meydana gelmektedir. Bu atıkların çevreye bırakılmaları sonucunda; toprak, hava ve su üzerinde önemli tahribatlar olu?maktadır. Yapılar da ya?am döngüleri boyunca atık üretmektedir. Bu atıklar atık alanlarında büyük hacimlerde yer kaplamalarından dolayı yapısal atık yönetimi giderek önemini arttırmaktadır. Türkiye'de yapısal atık yönetimi ile ilgili yönetmelikler bulunmasına rağmen, uygulamalar yok denecek kadar azdır ve yapısal atık miktarları ile ilgili net veriler bulunmamaktadır. Türkiye'de yapısal atık miktarları ile ilgili veriler bulunmadığı için bu çalı?mada örnek bir çalı?ma alanı seçilerek buradaki yapıların yıkılması sonucu olu?acak yakla?ık atık miktarları ile ilgili verilere yer verilmi?tir. Olu?acak bu atıkların ne ?ekilde değerlendirilebileceği ara?tırılarak çözüm önerileri sunulmu?tur. Sunulan bu çalı?ma temel olarak 5 bölümden olu?maktadır. Çalı?manın birinci bölümünde, katı atık ve yapısal atık tanımları, yapısal atıkların ne ?ekilde üretildiği ve yapısal atıkların çevre üzerindeki etkileri anlatılmaktadır. Çalı?manın ikinci bölümünde, yapısal atıkların miktarının azaltılmasının önemi ortaya konularak, yapısal atık yönetimi ile ilgili bilgiler verilmi? ve bu atıkların geri kazanımı, değerlendirilme yöntemleri açıklanarak çözüm önerileri sunulmu?tur. Ayrıca bu bölümde yapısal atık yönetimi ile ilgili mevzuatlara yer verilmi?tir. Çalı?manın üçüncü bölümünde, Türkiye'de yapısal atık yönetimi ve sorunları açıklanmı?tır. Alan çalı?ması olarak Türkiye'de yapısal atık miktarı ile ilgili net veriler olmadığı için Kentsel Dönü?üm Projesi kapsamında Küçükçekmece Ayazma bölgesinde yıkılacak olan bölgede örnek bir alan seçilerek bu alandaki yapıların yıkımı sonucu olu?acak yapısal atık miktarı yakla?ık olarak belirlenmi?tir. Olu?acak yapısal atıklar ile ilgili çözüm önerilerine yer verilmi?tir. Çalı?manın dördüncü ve son bölümü olan sonuçlar ve öneriler ba?lığı altında, yapılan tüm çalı?malar doğrultusunda atık olarak olu?acak yapı malzemelerinin ve elemanların değerlendirilmesine yönelik yapılan çalı?malardan çıkarılan sonuçlar anlatılmı?tır.
Özet (Çeviri)
It has occurred the significant increasing in the solid waste production through the fast growth in the population in the World and development in the industry recently. As a result that those wastes are left in the environment, the significant damages occur in the ground, water and air. The structures also produces the wastes during their life-cycles. Since those wastes cover the huge volumes in the waste areas, the structural waste management becomes gradually important. Even though there are regulations on the structural waste management in Turkey, the implementations are very less and the net data is not available on the structural waste amounts. Since the data on the structural waste amounts is absent in Turkey, the sample study area is selected in this study and the data on the approximate waste amounts from the destruction of the structures there is provided. It is examined how those wastes to occur will be assessed and the solution recommendations are provided. This study consists of 5 fundamental sections. In the first section of the study, the solid waste and structural waste definitions are provided and how the structural wastes are produced and impacts of the structural wastes on the environment are defined. In the second section of the study, importance of the reducing the structural wastes is pointed out and the information on the management of the structural waste is provided and the recycling methods of those wastes, assessment methods are defined and the recommendations on the solution are provided. In addition, the regulations on the structural waste management are provided in this section. In the third section of the study, the structural waste management and its problems in Turkey are explained. As the area study, since the net data on the structural waste amount is not available in Turkey, the sample area is selected in the region to be destroyed in Ayazma region of Küçükçekmece within the scope of Urban Transformation Project and the structural waste amount to occur as the result of destruction of the structures in this region is determined approximately. The recommendations on the solution related to the structural wastes to occur are provided. The conclusions, obtained from the studies on the assessments of the structural materials and elements which will occur as the wastes based on all studies, are provided under the title of Conclusions and Recommendations which is the last and fourth section of the study.