Bursa için öncelikli ekolojik yapılaşma kriterlerin araştırılması ve bununla ilgili örnek bir tasarım
Research on prioritized ecological building design criteria for Bursa and example design
  1. Tez No: 211983
  2. Yazar: ÖZGE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bugün sonuçları tehlikeli boyutlara varan çevre sorunlarının en önemli sebeplerini kentle?me ve sanayile?me olu?turmaktadır. Kentle?me doğal arazi kaynaklarının hızla ve sorumsuz biçimde tüketilmesine sebep olmakta, yapılar ya?am döngüleri boyunca çevre üzerinde bir takım olumsuz etkiler olu?turmaktadır. Söz konusu etkileri azaltma çabaları sonucunda ekolojik tasarım kriterleri ortaya çıkmaktadır. Bu kriterlerin amacı çevre sorunlarına duyarlı ve ekolojik dengeyi bozmayan, aynı zamanda insan sağlığını gözeten ve gerekli konfor ko?ullarını sağlayan tasarımlar gerçekle?tirmektir. Ancak ekolojik tasarım kriterleri her bölge ko?ullarına göre farklılık göstermektedir. Ekolojik tasarım kriterlerinin belirlenmesinde yapının bulunduğu bölgenin çevresel verileri önem kazanmaktadır. Bu sebeple tasarım kriterlerinin hepsini tek bir yapıda uygulanması doğru sonuçlar doğurmamaktadır. Tez çalı?masında, Bursa ilinde seçilen bir arazi üzerinde genel ekolojik kriterlerin uygulanabilirliği örnek bir tasarım gerçekle?tirilerek incelenmi?tir. Tasarım gerçekle?tirilmeden önce bölgenin öncelikli çevre sorunları belirlenerek bu doğrultuda ekolojik tasarım kriterleri uygulanmaktadır. Bunun için öncelikli olarak çevre ve ekoloji kavramlarına genel olarak değinilerek çevre sorunları ve bunların engellenmesinde rol oynayacak tasarım kriterleri açıklanmı?tır. Daha sonraki bölümde, birbirinden farklı ekolojik tasarım kriterlerine sahip örnek yapılar incelenmi?tir. Bir sonraki bölümde, tasarımın gerçekle?tirildiği Bursa ili ve çevre sorunları ile ilgili genel bilgilere yer verilmektedir. Bursa ili çevre sorunları incelenerek tasarım kriterlerinin olu?masında önemli rol oynayan öncelikli çevre sorunları belirlenmi?tir. Çalı?manın son bölümünde elde edilen veriler ı?ığında gerçekle?tirilen ekolojik yapı örneğine yer verilmi?tir. Tasarımda uygulanan ekolojik kriterler açıklanarak çizimler ile desteklenmi?tir. Gerçekle?tirilen tez çalı?masının amacı genel anlamda ekolojik yapı tasarım sürecine referans olması ile birlikte Bursa ilinde gerçekle?tirilebilecek ekolojik yapı tasarımları için bilgi kaynağı olu?turmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today most important reasons of increasing environmental problems are urbanization and industrialization. Urbanization leads to rapid and unconscious consumption of natural resources. Buildings have number of negative impacts on the surrounding environment throughout their life cycles. Ecological design criteria have been developed in order to reduce these impacts. The purpose of these criteria is to create designs that are sensitive to environmental problems and ecological balance; and insightful to health and comfort of the people. However ecological design criteria may contain variations according to regional conditions. Especially the environmental data about the region that the building is located has particular importance. For this reason, all design criteria can not be applied to a single building. In this thesis study, application of general ecological criteria on a selected field in the city of Bursa is examined with an example design. Before creating the design, primary environmental problems are identified and ecological design criteria are applied accordingly. Consequently, the definitions of the environment and ecology are provided and environmental problems and design criteria to prevent them are explained. In the next section, example buildings with various ecological design criteria are analyzed. After that, general information about the city of Bursa, where the design is created; and its environmental problems are provided. Environmental problems of the city of Bursa are analyzed and primary environmental problems that can affect creation of the design criteria are identified. In the final section of this study an example of ecological construction that is created using the data obtained in the previous sections. The ecological criteria that are used in the design are explained and supported with drawings. The purpose of this thesis study can be summarized as, to be a reference to general ecological construction design process and to provide a data source for the ecological building designs that can be created in the city of Bursa.