Köktürk devletinin teşekkürü ve Çin ile ilişkileri (6.Asır-8.Asır)
  1. Tez No: 21199
  2. Yazar: DUCK-CHAN WOO
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
II ÖZET Günümüze kadar yapılan Köktürk tarihi ile ilgili çok sayıdaki araştırına ve incelemelere rağmen, Köktürk tarihi içinde halledilmesi gereken meseleler çoktur. Örneğin, Köktürklerin menşei meselesi çözümlenmemiştir. Bilim adamlarının çoğu, Köktürklerin atası olarak Hsiung-nu'yu kabul etmektedir. Fakat Hsiung-nu ların menşei hâlâ tesbit edilmemiş olduğu için, kanımca, Köktürklerin menşeini Türk kavimi olarak tesbit edilen kavimde aramak gerekmektedir. Bu kavim Ting-ling' dir. Çin kaynaklarına göre, Ting-ling' in adı şöyle değişmiştir: Ti < Ting-ling < Kao-che Ting-ling < Kao-che < Tie-le. Cungarya'da kurulmuş olan Kao-che devleti, 6. aşırın başlarında yıkılmıştı ve bunun sonucu olarak Altay dağlarının güney-batı eteğindeki Kao-che kavimleri, Juan- j uan ' lara boyun etmiş olsa gerek. Köktürk Kağanlığı kuran A-shi-na soyunun, Altay dağlarının güney-batı eteğinde kuvvetlenerek Juan- juan ' lara karşı ayaklandığını göz önüne alırsak, A-shi-na soyu da, Ting-ling, Kao-che ve Tie-le grubu içinde bulunmuş olan bir soy olmalıdır diyebiliriz. 545 yılındaki ilk temasından sonra 744 yılındaki Wu-su-mi-shi Kağanın ölümüne kadar Köktürk devleti, Çin devletleriyle siyasî ekonomik alandaIII çeşitli ilişkiler kurmuştur. İki ülke arasında oluşturulan siyasî, ilişkiler ise, Köktürk ve Çin arasında oluşturulmuş siyasî durumlara bağlı olarak değişmiştir. İki ülke arasında oluşturulan ekonomik ilişkilere gelince, genellikle, göçebe devletleri ekonomik bakımdan yerleşik devletlere nazaran, daha fazla eksikliğe sahip oldukları için Köktürk devleti de, Çin ile ekonomik ilişkiler kurmak zorunda kalmıştır. Fakat, Çin Köktürk devletini müşteri olarak değil, daima düşman olarak düşünmüştür. Onun için, Köktürk devleti Çin ile ticaretin yapabilmesi için Çin'e haraç vermiş ve Çin ile savaşa girmiştir. Köktürk ve Çin arasındaki ticaret, birbirine hem haraç ve armağan vermesiyle hem de, sınırda pazarın kurulmasıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In spite of the very richness and high quality of some of the early literature dealing with the history of Köktürk, there are many questions which should be solved. For example, the orğ^lm- of Köktürk is not solved. Most of scholars have the opinions that the or^M of Köktürk comes from the Hsiung-nu. But in my opinion, it is necessary that the origin of Köktürk should be sought in the tribe which has been acknowledged as a Turkic because of the orgin of Hsiung-nu's not being solved. This tribe is Ting-ling. According to the Chinese sources, the name of Ting-ling changed throughout the history like these: Ti < Ting-ling < Kao-che Ting-ling < Kao-che