Karadeniz oşinografisinin yerinde ölçüm ve uzaktan algılama teknikleri ile araştırılması
Investigation of the Black Sea oceanography by using in-situ and remote sensing techniques
- Tez No: 212029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Deniz ve okyanuslarda canlılıgın devam edebilmesi ancak bu özel ekosistemlerin temel yapısını olusturan, besin zincirinin devamı ile saglanabilir. Gerçekte, meydana gelen süreç, zincirin her bir halkasından digerine iletilen ve tasıyıcı olarak karbonun kullanıldıgı enerji dönüsüm seklidir. Bu döngünün sadece denizel ekosistemler için degil, CO2 asimilasyonu ve atmosferdeki diger gazların dengesi açısından karasal ekosistemler üzerinde de etkili oldugu, son zamanlarda küresel ısınma ve iklim degisikligi baglamında çok daha iyi anlasılmıstır. Uydu teknolojileri sinoptik açıdan sundukları zamansal ve konumsal yüksek çözünürlükler ile çevresel izleme adına en önemli araçlardır. Yapılan çalısmada, uydu teknolojilerinden deniz bilimleri alanında nasıl faydalanılabilecegi ve uygulamalı osinografi ile es zamanlı kullanımı irdelenmistir. Bunun için, es zamanlı farklı algılayıcılardan elde edilen Chl-a görüntülerinin aynı alan için uyusum derecesine bakılmıstır.
Özet (Çeviri)
Sustainability of living oceanic ecosystems could only be achieved by maintenance and continuity of marine food chain. Indeed, the main process involved is to transfer the energy from one ring to another by using carbon as conveyor. Recently, it has been well understood in terms of global warming and climate change that the cycle is not only important for marine ecosystems but also for terrestrial with regard to atmospheric CO2 assimilation and the general equilibrium of atmospheric gases. Satellite remote sensing is invaluable tool to serve high resolution spatial and temporal data for monitoring environmental change. In this study, synergitic use of satellite remote sensing and in-situ oceanograhic data are applied to marine environment. Firstly, images from MODIS-Aqua, MERIS and SeaWiFS were compared in terms of retrival Chl-a and SST parameters for the same time and region.