Yavuz Sultan Selim'in Mısır politikası
  1. Tez No: 21204
  2. Yazar: ÇETİN AYKURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜRÜVVET KURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İİ ÖZET Osmanlı Devleti'nin topraklarına yalnız toprak katmakla kalmayıp, aynı zamanda iktisadî, siyasî ve dinî hedeflerinin büyük bir kısmını gerçekleştiren, Osmanlı Hanedanının dokuzuncu padişahı Yavuz Sultan Selim'in Mısır politikasını konu edinen bu çalışmayı hazırlarken, hâdiselerin başlangıç sebepleri, gelişmeleri ve sonuçları mümkün olduğunca bir bütünlük içinde ele alınmaya çalışılmıştır. Planlama, zamanlama, disiplin, azim, kararlılık ve araçları etkin kullanmanın, başarıya giden yolda ne kadar önemli olduğunu, Yavuz Sultan Selim' in sefer öncesi ve sonrası çalışmalarının bütünlüğü içerisinde izlememiz zor olmamaktadır. Yavuz Sultan Selim, izlediği politika neticesinde devletin doğu ve güney sınırlarını güvenlik altına almıştı. Sultan Selim, kendisinden sonrakiler için dolu bir hazine ve batı ile yakından ilgilenmelerini sağlayacak bir ortam devretmişti.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY While we prepare this study on the Egypt policy of the IXth Sultan of the Ottoman Empire, Yavuz Sultan Selim who did not only add new lands to the" terri tory of the Ot toman State, but also realized most of the economic, political and religious tarfets at the same time, the original causes of events, developments aad results of them are tried to be taken into consideration in an integrity. The importance of planning, timing, discipline, will power, decisiveness and the effective use of the instru ments on the way to success may be easily seen in the entirety of Yavuz Sultan Selim' s prewar and postwar works. Yavuz Sultan Selim had ensured the security of the East and South borders of the State by his policy. Sultan Selim had left his heirs a full treasury and a ground which ensured closer interest with West.