Türkiye doğal Viburnum L. (Caprifoliaceae) türlerinin uçucu yağ bileşimleri ve antimikrobiyal aktiviteleri
The chemical composition and antimicrobial activities of the essential oils in the Turkish wild Viburnum L. (Caprifoliaceae) species
  1. Tez No: 212055
  2. Yazar: NAGİHAN YILMAZ İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' de doğal olarak yetişen, açık havada kurutulmuş Caprifoliaceae ailesine mensup Viburnum L. (V. orientale Pallas, V. opulus L. ve V. lantana L.) türleri; meyve, yaprak ve gövde kısımları ayrılmadan bir bütün halinde çalışıldı. Bitkilerden elde edilen uçucu yağların kimyasal bileşenleri GC-MS yöntemi ile analiz edildi. Bu bitkilerin uçucu yağlarından sırasıyla 16, 40 ve 53 bileşenin yapısı aydınlatıldı. Bu bitkilerin ana bileşenleri sırasıyla %58,4 oranla Linalool L, %7,8 oranla phytol ve %6,3 oranla occidenol olarak belirlendi. V. orientale Pallas, V. opulus L. ve V. lantana L. bitkilerinden izole edilen uçucu yağların E.coli, K. pneumoniane, P. aeruginosa, E. faecalis, S. aureus, B. cereus bakterilerine ve C. tropicalis mantarına karşı antimikrobiyal aktivite testleri yapıldı. V. opulus ve V. lantana bitkilerinin uçucu yağlarının bütün test mikroorganizmalarına karşı aktivite göstermezken, V. orientale bitkisinin uçucu yağının Gram-pozitif bakterilerine karşı zayıf antimikrobiyal aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Türkiye, Caprifoliaceae, Viburnum, Uçucu yağ, GC-MS, Antimikrobiyal aktivite,
Özet (Çeviri)
In this study, the air-dried Viburnum L. (V. orientale Pallas, V. opulus L. and V. lantana L.) species whose family is Caprifoliaceae and which grows in Turkey as wild were studied without separating fruits, leaves and stems parts of the plants. The composition of the essential oils obtained from these plants were analyzed by GC-MS technique. Sixteen, fourty and fiftythree components were identified from essential oils of these plants. Major component of these plants were Linalool L, phytol and occidenol in ratios 58,4%, 7,8% and 6,3% respectively. The isolated essential oils of V. orientale Pallas, V. opulus L. and V. lantana L. were tested for antimicrobial activity aganist E.coli, K. pneumoniane, P. aeruginosa, E. faecalis, S. aureus, B. cereus bacteries and C. tropicalis fungi. But, the essential oil of V. orientale showed weak antimicrobial activitiy aganist Gram-positif bacteries. It was identified the essential oils of V. opulus and V. lantana showed no activity aganist used all bacteries and fungi. Key Words : Turkey, Caprifoliaceae, Viburnum, Essential oil, GC-MS, Antimicrobial activity.