Aile içi rol ve statünün paylaşımında çalışan kadının yeri (Sivas ili kamu kesiminde çalışan kadınlar örneği)
  1. Tez No: 21217
  2. Yazar: ŞEBNEM ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Sivas ilinde kamu kesiminde çalışan kadınlarla ilgili olan bu çalışmada anketler il dahilinde değişik kurumlarda çalışan 120 kadına uygulanmıştır. Kadınlardan alman genel bilgilerden hareketle ailenin kuruluşu, biçimi, ailenin sosyo-kültürel özellikleri; kadının ve erkeğin yaşı, mesleği, öğrenim durumu ve aile içi ilişkileri ile bu ilişkilerdeki değişimi ortaya koy arak, kadının aile içindeki yerini belirtmeye yönelik bu araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir. Yaptığımız araştırmadan elde ettiğimiz verilere dayanarak kadının bir işte çalışmasının sosyal ve ekonomik konulardaki gücünü; ayrıca aile içindeki rolünü ve önemli kararlara katılımı arttıracağım söyleyebiliriz. Gerçekten de kadınların işgücüne katılım oranının artmasıyla konumunun değişmesi doğru orantılıdır. Çalışan kadın, toplumsal yaşamda etkin olurken, aile içinde de yeri düzelir. Karar verme sürecinde kısmen de olsa söz sahibi olması için ekonomik olarak bir kazanca sahip olması gerekir. Bu doğrultuda bakıldığında, çalışan kadınların karar alma sürecinde daha etkin olduğu söylenebilir. Bununla birlikte kadının bir işte çalışması çocuk bakımı ve ev işleri konularındaki gücünü azaltabilir. Bunun için de öncelikle kadının aile yaşamını çatışmasız yürütmesini sağlayacak, rol ikilemim azaltacak, kadınların çalışma hayatlarını düzenleyen yasa ve düzenlemelere gidilmeli; çocuk bakımevi ve kreşlerin sayısının arttırılması sağlanmalıdır. Sonuç olarak diyebiliriz ki; kadınlar, toplumsal örgütlenmelerde yer almalı, doğrudan yaşadığı sorunların çözümünde üstüne düşeni yapmalıdır. Yani kadın sadece ev kadını kimliğinde kalmamalı, çalışan kadın kimliğine de kavuşmalı ve kişiliğini bulmalıdır. Kadının kimlik kaybına uğramaması için, toplumsal yaşamın her alanında yer alması gerekmektedir.Toplum daha ileri üretim biçimlerine yöneldikçe, toplumdaki yerleşik ideolojiler kırıldıkça, kadın çalışma hayatına hergün biraz daha fazla katıldıkça; kadın ancak kendi benliğini bulabilecek ve yaratıcılığını ortaya çıkarabilecektir. Görülüyor ki; çözüm hem ekonomik hem de siyasaldır. Yapılması gereken; sadece kadınların değil, erkeklerle birlikte kadınların ekonomik ve siyasal haklarına sahip çıkmalarıdır.
Özet (Çeviri)
151 SUMMARY In this research about the women working in public sectors in Sivas, questionnaires had been applied to 120 women working in different sectors in the city. Depending on the general informations obtained from the women we can summarize the results of this working which aims to determine the position of the woman in the family by bringing out the establishment, the form and the sociocultural features of the family; the ages of the man and the woman, theirs jobs, educations, their relations within the family and variations in these relations, as follow: By depeding on the datums we obtained from our researches, we can say that if a woman woks in a job, she will become more active in social and cultural subjects, have more important roles in family and be able to take part in important decisions. The variation of the woman's positions is really directly proportional with increasing of the proportion of her taking part in working life. While working woman is being effective in the social life, her position in the family can be better as well. She must have an economical earning to be able to take part in decision process even partly. It can be said that working women are more effective in the decision process. Besides this, when the woman works in a job, her activeties on child care and housework can be creased. There fore first of all laws and organizings must be made in order to secure the women running their family life without conflict, creasing their duty dilemma. These lows and organizings must also put the working life of women in order; it should be increased the number of day nurseries and creches. As result we can say that the women should take place in social organizing; they should be able to solve their own problems. With other words, the woman should not be only a housewife, she should also get the identity of working woman and find out her own152 personality. The woman should take part in all parts of social life not to lose her personal identity. When the social turns towards more improved producing methods, settled ideologies in society are taken away and the woman participates more in working life day by day, she will be able to find her own self-respect and bring out her creativeness. It is obviously that the solution is both economical and political. What should be done is that not only the women, but both women and men should lay claim to their economical and political rights.