Hatay ili Merkez ilçede aile yapısı
- Tez No: 21218
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHAP SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET: Bu araştırma ile amacımızı Antakya' daki aile yapısını ortaya koyabilmekti. Bu nedenle örneklem olarak seçilen hane halkı reislerine (500) çeşitli sorular içeren anket formları uygulanmıştır. Anket sonuçları çeşitli başlıklar altında ve tablolar halinde sunulmuştur. Temel varsayımızda da belirttiğimiz üzere aile toplumsal bir kurum olması nedeniyle toplumun sosyo-ekonomik yapısından etkilenmekte ve yine bir kurum olması nedeniyle de ilişki ve tutumları etkilemektedir. Araştırmamızın Antakya için bu sonucu verdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
172 SUMMARY The aim of this study is to find the family stracture in Antakya.Thats why, the questionnaire forms including some questions was been application to the choised people who are the chief of their families. The resaults of the questionnaire was been to give as tableaus and under some headness. As we made clear in our main hypothesis; a family is a social institu and because of this case it was effected from the social-economic stracture of it's community and also it effects to the connections and attitudes And we can say that our searching gave these resaults for Antakya.