Sürdürülebilir kalkınma sürecinde çevre yönetim sistemleri uygulamaları
Applications of environmental management systems in the process of sustainable development
  1. Tez No: 212185
  2. Yazar: SERAP ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHNAZ GÜMRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Anahtar Kelimeler; Çevre Yönetim Sistemleri, Sürdürülebilir kalkınma, ISO 14001 Sürdürülebilir kalkınmanın temel alındığı günümüz küreselleşen dünyasında kuruluşlardan beklentiler artmıştır. Artık sadece iyi mal veya hizmeti ucuza sunmak ve sunulan bu ürününün kalitesini güvence altına almak yetmemektedir. Beklenti kuruluşların ürün veya hizmeti kaliteli üretirken çevreye saygılı olmaları, çevre ve insan sağlığı için gerekli önlemleri almaları ve sosyal sorumluluklarını yerine getirmeleri yönündedir. Bunu sağlamak için kalite yönetim sistemleri içinde çevre yönetim sistemlerini uygulamak firmalar açısından önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmada genel olarak Çevre Yönetim Sistemlerinin, ISO 14001'in dünyada ortaya çıkışı, gelişimi, yaygınlaşması, ISO 14001 sistemin kurulması, sistemin kuruluşlara ve çevreye olan katkısı sonucu elde edilen sürdürülebilir kalkınma süreci anlatılmış buna bağlı olarak tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın denetimlerde iptal edilen ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi (ÇYS) Belgesini tekrar alabilmesi için yapması gerekenler mevcut durum üzerinde yapılan gözlemlere dayalı gereklilikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Key Words; Environmental Management Systems, sustainable development, ISO 14001 At the present days of the ongoing globalized world, expactations from the firms are increased. It has not been enough to serve qualified, cheap goods and cover these served goods. The expactations from the firms are to be respective to the enviroment, to take acuse for enviroment and human health and to apply the social duties while producing the goods and services. In this project, the birth, the development and becoming widespread of Environmental Management Systems and ISO 14001, the establishment of ISO 14001, the achieved sustainable progress of the contribution of the system to the environment and firms were analysed. The activities and the ?musts? of a canceled ISO 14001 Environmental Management System certificate of a firm in textile sector, are displayed by comments.