Türkiye ve İngiltere'de orta öğretim coğrafya eğitim ve öğretiminin müfredatlar metotlar ve kullanılan araç-gereçler açısından değerlendirilmes
A comparative evaluation of secondary geographic education in Turkey and England: curriculum, methods and technologies
  1. Tez No: 221513
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Dünyada yükselen değerler arasında Coğrafya'da yer almaktadır. Özellikle A.B.D, İngiltere ve Avrupa ülkelerinin çoğunda Coğrafya hızlı bir gelişim trendine girmiştir. İngiltere'de özellikle Coğrafya eğitimine verdiği önemle bahsi geçen Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. İçerdiği üst seviyedeki teknolojiler ve bu teknolojilerin dünya kaynaklarının kullanımı ve yönetimi, yerel ve bölgesel bazda planlama, çevre ve sürdürülebilir kalkınma gibi, fiziki ve beşeri konular üzerindeki sayısız uygulamaları ile coğrafya, bir disiplin olarak adeta yeni bir canlanma ve gençleşme sürecini yaşamaktadır. Bunun sonucunda dünyanın bir çok yerinde coğrafya; kendi sınıf ve laboratuarlarında, deneye dayalı, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Küresel Konumlandırma Sistemleri, bilgisayar ve İnternet gibi teknolojilerin en üst düzeyde kullanıldığı, uygulamaya yönelik, yerel ve küresel problemlere makul çözüm önerileri getiren bir tarzda öğretilmektedir. Duruma Türkiye açısından baktığımızda ise, son yıllarda yaşanan bazı gelişmelere rağmen Türk okullarında; öğretim programları ve uygulamaları, öğretim yöntemleri ve araç-gereçler bakımından dünya standartlarında bir coğrafya eğitiminin verildiği söylenemez. İki ülkenin karşılaştırılması ve değerlendirilmesine dayanan bu çalışmada; Türkiye ile dünya standartları üzerinde bir eğitim sunan, coğrafyanın modern öğretim metot ve teknolojileri ile birlikte İngiltere karşılaştırılmıştır. Doğal gözlem, mülakat ve öğretim programlarının içerik analizi gibi bir dizi araştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirilen bu ülkeler arası karşılaştırmada, genelde temel eğitim sistemleri özelde coğrafya eğitim ve öğretimi eleştirel bir gözle ele alınmış ve bir takım öneriler getirilmiştir. Sonuç olarak iki ülke, içerik ve yönetim olarak birbirlerinden çok farklı eğitim sistemlerine sahip olmakla birlikte Türkiye'nin bir çok konuda eksikliklerin bulunduğu bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ve değerlendirmeler ışığında, Türkiye 'de genel eğitim sistemi problemleri ve coğrafya eğitim ve öğretimi ile ilgili eksiklerin giderilmesi adına çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Geography is one of the rising values in the world. It is developing rapidly especially in the USA,U.K,Canada and most of the European Countries. England is one of these mentioned countries. As a discipline, geography as a whole is in the process of being redesignated by technology and its vital applications to resource management, urban and regional planning, environmental assessment, and sustainable development. As a result of this, in many places in the world, geography is being taught in schools?at all levels?in its own classes and laboratories, by using a problem-solving approach for issues whether local or global, and in an experimental, systematic and comprehensive manner that exploits the best available technologies (e.g., the Internet, computers, GPS, GIS, etc.). Regarding Turkey, in spite of some developments, it cannot be said that Turkish schools provide high-quality geographic education in terms of either teaching programs and applications or teaching methods and technologies. In this cross-national comparative evaluation, the Turkish educational system is contrasted and compared with that of England?a country that demonstrates a high-quality educational system. In England, geography is taught with modern teaching methods and technologies, with a full integration of GIS in the classroom at the high school and even elementary levels. The cross-national comparison reviews the two general educational systems and geography curricula in particular?using a variety of research techniques such as key-informant interviews, empirical observation, and content analysis of curricula?and reveals a range of conclusions. First, the general educational systems of the two countries were widely divergent in terms of standardized content and direction. Second, a negative perception of geography as a discipline and its purported limited use and applicability was demonstrated in Turkey. Finally, using the primary research results of the comparative study, a comprehensive set of recommendations is provided regarding general educational system issues as well as filling-in the gaps in geographic education in Turkey.