Katı atık depolama sahası genç sızıntı sularının kimyasal ön arıtımı
Chemical pretreatment of solid waste landfill young leachate
- Tez No: 212322
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de hızla büyüyen nüfusla birlikte olusan katı atıklar ve bunların olusturduğu sızıntı suları, ekolojik dengenin ve çevrenin korunmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı sızıntı sularının arıtılması gerekmektedir. Bu amaçla katı atık düzenli depolama sahasında olusan sızıntı sularının farklı pH ve farklı kimyasal maddelerle ön arıtılabilirliği incelenmistir. Çalısmada sızıntı suyu olarak Konya Kenti katı atık düzenli depolama sahası sızıntı suları kullanılmıs ve standart jar test düzeneği kullanılarak farklı kimyasal maddeler (A12(SO4)3, FeCl3 ve FeSO4) kireç, NaOH ve H2SO4 ile pH'ı ayarlanmıs sızıntı suyuna verilerek organik madde ve renk giderim verimleri incelenmistir. Ayrıca sızıntı suyunun kendi pH değerinde toz aktif karbon ve klinoptilolit ile de ön arıtım çalısması yapılmıstır. Çalısılan sızıntı suyu genç sızıntı suyu özelliğinde olup BO?/KO? oranı 0,44-0,8 aralığındadır. Yapılan karakterizasyon çalısmalarında KO? konsantrasyonunun 7676- 55420 mg/L, BO? konsantrasyonunun 4050-36625 mg/L, NH4-N konsantrasyonunun ise 813-1122 mg/L olduğu görülmüstür. Ön arıtımda kullanılan maddelerin KO? giderim verimi üzerine etkisi karsılastırıldığında en uygun verimi H2SO4 ile pH'ı 3'e ayarlanmıs numunenin FeCl3 ile koagülasyon-flokülasyon çalısmasında elde edildiği, optimum ii dozun 11 g/L ve KO? gideriminin % 50 olduğu görülmüstür. Doğal maddelerde ise hem KO? gideriminde hem de renk gideriminde kimyasal maddelere nazaran daha düsük verimler sağlandığı görülmüstür. Renk gideriminde alüm, FeCl3 ve FeSO4 3 g/L konsantrasyonunda en iyi verim sırasıyla % 99, % 98 ve % 99 ile sağlanmıstır. Ayrıca hava sıyırması yapılarak, 2, 4, 6, 8, 12 ve 24 saatlik havalandırma süreleri sonunda farklı hava debilerinde (1, 2, 5 L/dak.) elde edilen amonyum giderimleri gözlenmistir. En uygun hava miktarı 1 L/dak olarak belirlenmis olup, en iyi amonyum giderimi 8 saatlik havalandırma sonucunda % 84 olarak elde edilmistir. Anahtar Kelimeler Düzenli depolama, katı atık, sızıntı suyu, ön arıtım, koagülasyon-flokülasyon, hava sıyırması
Özet (Çeviri)
With the rapidly increasing population in the World and Turkey, solid wastes and its leachates affect the ecological balance and environmental protection, adversely. For this reason, it is essential to treat the leachates. For this purpose, treatability of landfill leachate at different pH value and different chemicals was investigated. At this study, leachate from Konya Municipal Solid Waste Landfill was used as leachate, and color and organic matter removal were studied by using different chemical matters (A12(SO4)3, FeCl3 and FeSO4 ) in the pH adjustment with lime, NaOH and H2SO4. Also pretreatment of landfill leachate with natural matter PAC and klinoptilolit was studied at leachates own pH value. The leachate was characterized as young landfill leachate and the ratio of BOD/COD was 0,44-0,8. In the characterization studies, it was found that COD concentration was 7676-55420 mg/L, BOD concentration was 4050-36625 mg/L and NH4-N concentration was 813-1122 mg/L. Compared to the chemicals, the removal efficiency of the leachate coagulated with FeCl3 at pH=3 adjusted with H2SO4 was the ii highest and the optimum dosage was 11 g/L whereas COD removal was 50%. With the use of natural caogulant material, both COD removal and color removal were lower than the conventional chemical treatments. The highest color removal in A12(SO4)3, FeCl3 and FeSO4 coagulation were obtained in 3 g/L dosage and the efficiencies were 98%, 98%, 99%, respectively. Also air stripping at different flow rates (1, 2 and 5 L/min ) and different aeration times (2, 4, 6, 8, 12 and 24 hours ) were studied and ammonia removal efficiencies were investigated. It was determined that the optimum flow rate was 1 L/min and the optimum efficiency ,84%, was obtained after 8 hours aeration. Key words Municipal landfill, solid waste, leachate, pretreatment, coagulation-flocculation, air stripping