Fiber takviyeli kompozit malzemelerde interlaminar kayma gerilmelerinin nümerik analizi ve dört noktadan eğme testi ile interlaminar kayma mukavemetinin belirlenmesi
Numerical analysis of interlaminar shear stresses of fiber reinforced composite materials and determination of interlaminar shear strength by four point bending test
- Tez No: 212475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLEYHA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tabakalı kompozit malzemelerde en kritik hasar mekanizmalarından birisi tabakaların ayrısması (delamination) hasarıdır. Delaminaton hasarına karsı direnç interlaminar kayma mukavemeti ile karakterize edilir. Bu tezin amacı örgü fiber takviyeli tabakalı kompozitlerde Dört Noktadan Egme Kayma Testi ile elde edilen interlaminar kayma mukavemetinin arastırılmasıdır. Kompozit malzemelerde tabakalar arası kayma mukavemetinin belirlenmesi için Dört Noktadan Egme Kayma Test Metodu pratikte endüstride yaygın olarak kullanılmasına ragmen, henüz literatürde geçerliligi yoktur. Bu nedenle, bu tezde Dört Noktadan Egme Kayma Testi ile elde edilen interlaminar kayma mukavemeti sonuçları ile ASTM D 2344 Short Beam Shear Metod ( Üç Noktadan Egme Testi ) ve D 3846 Double Notched Shear Method sonuçları karsılastırılmıstır. Dört noktadan ve üç noktadan egilmeye maruz tabakalı kompozitteki tabakalar arasındaki maksimum interlaminar kayma gerilmeleri, kayma gerilmesi dagılımı ANSYS sonlu elemanlar paket programı ile nümerik olarak belirlenmistir. ANAHTAR KELMELER: Interlaminar kayma gerilmesi, dört noktadan egme, tabakalı kompozit, E-glass fiber/Epoxy reçine.
Özet (Çeviri)
Delamination is one of the most critical failure mechanisms of laminated composite materials. The resistance against delamination is characterized by the interlaminar shear strength (ILSS). Purpose of this thesis is to investigate interlaminar shear strength by Four Point Bend Shear Testing for woven fiber reinforced laminated composite. Although the Four Point Bend Shear Test Method is a common practice in the industry to determine the interlaminar shear strength for laminated composite materials, it has not been previously validated in the literature. For this reason the interlaminar shear strength results obtained from Four Point Bend Shear Testing Method was compared to the results obtained 2344 Short Beam Shear (Three Point Bending Test) Method and D3846 Double Notched Shear Method in this thesis. Maximum interlaminar shear stress, shear stress contour for laminated composite subjected to four point and three point bending was determined numerically using commercial ANSYS finite element package program. KEY WORDS: Interlaminar shear stress, four point bending, laminated composite, e-glass/epoxy.