Pöhrenk (Kırşehir) fluorit yataklarının kökensel incelenmesi
Investigation of origin of the Pöhrenk-(Kırşehir) flourite deposits
- Tez No: 212525
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Orta Anadolu'nun en geniş fluoritli bölgelerinden birini oluşturan Pöhrenk fluorit cevherleşmesi Lütesiyen yaşlı, yer yer karstlaşma ve silisleşme etkisinde kalmış karbonatlı kayaçlar içerisinde KD uzanımlı bir fay hattı boyunca yer alır. Sıvı kapanım verileri ve floritlerin Tb/La- Tb/Ca diyagramındaki konumu ceverleşmenin hidrotermal evrede meydana geldiğini ve homojenleşme sıcakığının 78,1-363oC arasında değiştiğini göstermektedir. Karbonat kayaçları içinde boşluk dolgusu şeklinde yer alan fluoritlerle beraber görülen silisleşme, çözeltilerin F (flor) elementiyle birlikte önemli miktarlarda çözülü Si içerdiklerin göstermektedir. Ayrıca fluoritleşme esnasında önemli kil oluşumlarıda meydana gelmiştir. Kaolinitin baskın kil mineral türü olası ortamın asidik olduğunun diğer bir kanıtıdır. Fluoritlerin Yüksek Değerlikli Katyonlar (HFS) ve Nadir Toprak Elementler (NTE) bakımından yankayaçlara göre fakir olmaları bu elementlerin cevher oluşturan çözeltilerden etkilenmediklerini yani hareketsiz davrandıklarını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Fluorit, Nadir Toprak Elemetleri , Flor, Pöhrenk, Kırşehir
Özet (Çeviri)
The Pöhrenk fluorite mineralization is one of the largest area in Central Anatolia and situated within the karstic and silicified carbonates of Lutetian age, bounded by a NE-trending fault. Based on the fluid inclusion data and Tb/La versus Tb/Ca diagram obtained from fluorites show that mineralization was developed between 78,1-363oC at the hydrothermal stage. Silicious solutions accompanied with the space filling fluorites in carbonaceous rocks contain significant amount of solute Si with F (fluorine). In addition, significant amount of clay minerals occurred during the fluorite process. The major clay mineral of kaolinite indicates that the environment was acidic. Depleted values of HFS and REE in fluorites compared to host rocks show that these elements were not affected by the ore bearing solutions and remained stable. KeyWords : Flourite, Rare earth element, Fluorine, Pöhrenk, Kırşehir,