Pöhrenk (Kırşehir) sıcak su kaynaklarının hidrojeokimyasal incelemesi
Hydrogeochemistry investigation of Pöhrenk (Kırşehir) hot water springs
- Tez No: 197961
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YAMAN, DOÇ. DR. FEVZİ ÖNER, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma İç Anadolu bölgesi Kırşehir ili sınırları içerisinde yeralanPöhrenk, Mahmutlu ve Çevirme köylerinde kaynak şeklinde ortaya çıkan sıcak vesoğuk suların hidrojeokimyasal ve tıbbi jeolojik özellikleri (Flor miktarı) bakımındaaraştırılmıştır. Bu bölgelerden alınan su örneklerin de analizler yapılmıştır. Analizsonucunda elde edilen veriler göz önünde bulundurularak su örneklerinin kimyasaliçeriği ve sağlık açısından değerlendirilmeler yapılmıştır.Çalışılan bölgede yaşayan köy halkında flor elementinden dolayıkaynaklanan diş beneklenmelerine rastlanılmıştır. Bölgedeki kaynak sularının ağırelement içeriği Dünya sağlık örğütü içme suyu standartlarında verilen sınırdeğerlerinin altında çıkmıştır.Anahtar Kelimeler : Flor, Ağır Metal, Pöhrenk, Çevirme, MahmutluI
Özet (Çeviri)
This study has been carried out around Kırşehir city between Pöhrenk,Mahmutlu and Çevirme villages in the Central Anatolide region in order toinvestigate the hydro-geochemical and medical geological properties (flor contents)of hot and cold-water springs. Thus, some analyses have been done on water samplescollected from these areas.As a result of the analyses, chemical characteristics of water samples andtheir health matters have been utilized. Because of flor element presence, toothspotted encountered on some villagers in the study area. Heavy elements contents ofthe spring water shows that drinking water is under the standard limit of WorldHealth Organization.Key Words : Flour, Heavy Metal, Pöhrenk, Çevirme, MahmutluII