Atık çamurun iyileştirilebilmesi için bitkisel arıtımın (fitoremediyasyon) kullanım olanaklarının araştırılması
Applicability of phytoremediation in waste sludge stabilization
  1. Tez No: 212601
  2. Yazar: CEM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Aptenia Cordifolia, Carpobrotus Edulis ve B.Delagoensis Tubiflorum bitkileri ile Adana Batı Atıksu Arıtma Tesisi'nden alınan arıtma çamurunun ağır metal içeriğinin düşürülmesi ve süs bitkileri yetiştiriciliğinde bitki yetiştirme ortamı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada bitkilerin gelişimi için üç ayrı yaşam ortamı sağlanmıştır. Bunlar: 1-Toprak 2- Diatomit + stabilize arıtma çamuru 3- Bazaltik tüfle + stabilize arıtma çamuru kullanılmıştır. Çalışma 90 gün devam etmiş ve sulama C1S1 sınıfı suyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda ortamda ve, kök ve yaprak/gövde olarak, bitkilerin bünyesinde kalan ağır metal miktarı belirlenmiştir. Diatomit ile hazırlanan yetiştirme ortamında Cr, Fe, Ni ve Mn için en yüksek verimi sırasıyla % 91,13, % 80,55, % 88,01 ve % 62,27 oranlarında B. Tubiflorum bitkisi sağlanmıştır. Aynı ortamda Cu ve Pb için en yüksek verimi sırasıyla % 45,19, % 73,41 oranlarında C. Edulis bitkisi sağlamıştır. Bazaltik tüfle hazırlanan ortamda ise Cr, Cu, Pb, Fe ve Ni için en yüksek verimi sırasıyla % 82,01, % 48,71, % 51,89, % 66,16 ve % 72,58 oranlarında A. Cordifolia bitkisi sağlanmıştır. Aynı sette Mn için en yüksek verimi % 59,33 oranında C. Edulis bitkisi sağlamıştır. Bu çalışmada stabilize arıtma çamurunun tüfle karıştırılmasının süs bitkileri yetiştiriciliğinde Aptenia Cordifolia, Carpobrotus Edulis ve B.Delagoensis Tubiflorum bitkilerinin büyümesine sağlayabildiğinden atık çamurun süs bitkileri yetiştiriciliği sektöründe bitki yetiştirme ortamı olarak kullanım olanağına dikkat çekilmiştir. Aynı zamanda hazırlanan bitki yetiştirme ortamlarına Türkiye'de çokça bulunana diatomitin eklenmesinin de bitkilerin ağır metal alımlarına katkı sağlandığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Bitki ile Islah, Aptenia Cordifolia, Carpobrotus Edulis, B. Delagoensis Tubiflorum, Ağır Metal Birikimi
Özet (Çeviri)
In this study, improvement and rehabilitation potential of the wastewater treatment sludge obtained from Adana West Wastewater Treatment Plant by Aptenia Cordifolia, Carpobrotus Edulis and B.Delagoensis Tubiflorum species and investigation of the potential use of the sludge in plant cultivation as growth medium were aimed. The study includes three different growth media, as (1) Soil, (2) Diatomite + stabilized sludge and (3) Basaltic tuff + stabilized sludge. The experimental period was sustained 90 days and irrigation was carried out by C1S1 class irrigation water. Residual heavy metal concentrations in growth medium and heavy metal accumulations in the tissues of the plants, as roots and stems/leaves, were observed. Highest removal rates of heavy metals were observed for Cr, Fe, Ni, Mn by B. Tubiflorum specie as 91.13%, 80.55%, 88.01% and 62.27% in the diatomite medium, respectively. The highest removals of Cu and Pb in the same medium were observed as 45.19% and 73.41% by C. Edulis specie, respectively. Cr, Cu, Pb, Fe and Ni removal rates in basaltic medium were observed to be highest in the sets of A. Cordifolia, as 82.01, 48.71%, 51.89%, 66.16% and 72.58%, respectively. In the same media highest Mn removal rate was observed by C. Edulis, as 59.33%. The results of the study implies that, because it was observed that the stabilized sludge addition to tuff medium apparently enhances growth rates of the plants, sludge may be used in ornamental plant cultivation sector, whereas the study also implies that heavy metal uptake can be improved by addition of diatomite, which can be abundantly found in Turkey, to the growth medium. Keywords : Phytoremediation, Aptenia Cordifolia, Carpobrotus Edulis, B. Delagoensis Tubiflorum, Heavy metal accumulation