Öğütülmüş linyitin ve tütün tozunun alkali toprağın bazı fiziksel-kimyasal özellikleri ile arpa bitkisi (Hordeum vulgare) gelişimine etkisi
The effects of ground lignite and tobacco waste (dust) on some some physical and chemical properties of alkali soil with barley (Hordeum vulgare L.) growth
  1. Tez No: 212618
  2. Yazar: AHMET AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada: öğütülmüş linyit ve tütün tozunun uygulamalarının alkali toprağın bazı özelliklerine ve arpa bitkisinin gelişimine etkileri incelenmiştir. Alkali toprak materyali, Tokat-Erbaa ilçesindeki alkali bir alandan temin edilmiş ve öğütülmüş linyit, Afşin- Elbistan kömür havzasından, tütün tozu ise Tokat Sigara fabrikasından alınmıştır. Deneme tesadüf parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütüldü. Öğütülmüş linyit ve tütün tozu beş farklı (0, 1, 2, 4, 6, 8 g/100gr.) dozda ayrı saksılara uygulanmış ve üç ay organik materyallerin parçalanması ve etkisini gösterebilmesi için inkübe edilmiştir. Uygulamaların toprak özelliklerine etkilerini belirlemek amacı ile pH, EC, değişebilir katyonlar, organik madde, değişebilir sodyum yüzdesi (ESP), katyon değişim kapasitesi (KDK) ve hidrolik iletkenlik parametreleri ile her bir saksıdan drene olan sular için pH, EC ve değişebilir katyonlar analiz edilmiştir. Farklı dozlardaki tütün tozu ve linyit uygulamalarının alkali toprakta yetiştirilen arpa bitkisinin gelişimine etkisi, arpanın kuru ve yaş ağırlığı belirlenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of ground lignite and tobacco waste on alkali soil characteristics and barley development were investigated in this study. Alkali soils taken from Tokat-Erbaa were used in this study. Ground lignite from Afşin-Elbistan, and tobacco waste from Tokat Tobacco Factory were used as remediation materials. The experiment was conducted as randomized plot design with three replicates. Five doses (0, 1, 2, 4, 6, 8 g/100 gr.) of tobacco waste and ground lignite were applied to plastic pots containing 4 kg alkali soils. The samples were incubated for three months to allow decomposition of organic matter. Soil pH, EC, exchangeable cations, organic matter, cation exchange capacity (CEC), exchangeable sodium percentage (ESP) and hydraulic conductivity were analyzed to determine the effectiveness of the tobacco waste and ground lignite applications. Dry and moist weights of barley plants were determined to investigate the effects of various dozes of applications.