Yerel kültür ve mimarlık ilişkisi: Cengiz Bektaş örneği
Local culture and corelation with architecture case study: Cengiz Bektaş
  1. Tez No: 212670
  2. Yazar: ÖZLEM AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, modern mimarlığın ortaya koyduğu evrensel ilkeler, bu ilkelerin yaygınlaşması sonucunda oluşan ?uluslararası stil? ile birlikte buna karşı gelişen ?bölgesel? arayışların ortaya çıkışı, yayılışı ve farklı bölgeselcilik anlayışları araştırılmaktadır. Bu bağlamda gelişen biçimsel yaklaşımlar ve bu yaklaşımların tüketim kültürü içinde geldiği noktalar ortaya konulmaktadır. Çalışma kapsamında yerel kültürlerin ve coğrafyanın katkıları, ilkesel çerçevede değerlendirilmiş, Frampton'un geliştirmiş olduğu ?eleştirel bölgeselcilik? kavramı irdelenmiş, Türkiye özelinde Cengiz Bektaş'ın geliştirmiş olduğu ?ilkesel bakış açısı? ile karşılaştırılmıştır. Bektaş'ın uygulamaları da bu bağlamda önemli bir referans kabul edilmiş ve tez kapsamında sunulan ana fikir, bu projeler üzerinden tartışılmıştır. Anahtar kelimeler : Yer, yerel kültür, eleştirel bölgeselcilik, Cengiz Bektaş.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the universal principles introduced by the modern architecture, ?international style? emerged as a result of the widespread use of these principles, along side the conception of the regionalist approaches developed against the idea of the international style, their spread and various regionalist approaches. The formal approaches emerged in this context and their development in the consumption culture are pointed out. In this work the contributions of the regional culture and the geography are evaluated and also ?the critical regionalism? developed by Frampton is examined and compared with the point of view based on the principles developed by Cengiz Bektaş in Turkey. In this context, Cengiz Bektaş?s projects are taken as important references and the main theme presented in the thesis is discussed over these projects. Key Words : Place, local culture, critical regionalism, Cengiz Bektaş.